4. 4. 2019

Los ME U17: Češi se utkají s Irskem, Belgií a Řeckem

Reprezentační výběr do 17 let zná složení základní skupiny květnového mistrovství Evropy. To se koná v Irsku od 3. do 19. května a český výběr se utká ve skupině s domácím Irskem, Belgií a Řeckem. 

Na závěrečný turnaj se kromě pořádajícího Irska kvalifikovaly také Rakousko, Belgie, Česko, Anglie, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Island, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko, Rusko, Španělsko a Švédsko.

Šestnáct týmů bylo rozděleno do čtyř skupin, zápasy ve skupinách se budou hrát od 3. do 10. května, následně čtvrtfinále 12. a 13. května. Semifinále se hraje 16. května a finále 19. května.

"Když se podíváme na rozlosování skupin B a D, tak je tam koncentrace nejkvalitnějších týmů, takže pro nás to vypadá relativně jednodušeji. U mládeže je ale klíčové podat zodpovědný výkon. My se určitě popereme o postup do čtvrtfinále, kde by nás čekal soupeř právě ze skupin B a D, to jsem se trochu orosil, když jsem viděl případné soupeře. Ale uděláme všechno pro postup ze skupiny,“ uvedl trenér Václav Kotal.

Složení základních skupin ME U17 2019 v Irsku:

  • Skupina A: Irsko, Belgie, Česko, Řecko.
  • Skupina B: Nizozemsko, Francie, Anglie, Švédsko.
  • Skupina C: Island, Portugalsko, Maďarsko, Rusko.
  • Skupina D: Španělsko, Itálie, Německo, Rakousko.
Rozpis zápasů ve skupině bude znám 11. dubna.

S Irskem se výběr trenéra Václava Kotala utkal loni v listopadu v přípravě, kdy díky dvěma gólům Davida Pecha a jednomu zásahu Filipa Šilharta zvítězil 3:2. Proti Belgii si česká sedmnáctka zahrála naposledy před čtyřmi lety a s Řeckem dokonce před deseti.

Turnaj zároveň slouží také jako „kvalifikace“ na světový šampionát hráčů do 17 let, který byl přesunut do Brazílie. Na mistrovství světa sedmnáctiletých postoupí pět evropských týmů.

Český tým se na Euro dostal po čtyřech letech a teprve podruhé za posledních devět. Jeho nejlepším výsledkem na turnaji je druhé místo z roku 2006. Na mistrovství světa sedmnáctka startovala pouze v roce 2011.