2. 2. 2023

„Lvíčata“: Máme přijatelnou skupinu, Euro na Slovensku je velkou motivací

Hráči reprezentační jednadvacítky jsou rádi, jakou skupinu jim narýsoval čtvrteční los kvalifikace o postup na mistrovství Evropy v roce 2025, které bude hostit osm stadionů na Slovensku. 

Jak „Lvíčata“ výsledek čtvrtečního losu v sídle UEFA Nyonu hodnotí?

Václav Sejk – útočník:

„Myslím, že los byl velmi přívětivý. Mohli jsme dostat určitě těžší skupinu, ta naše je přijatelná. Jsme rádi, že se nám vyhnul absolutní top tým z prvního koše – se vším respektem vůči Dánsku, které na všech úrovních dokazuje, jak silné týmy umí postavit. Každopádně náš velký cíl – bojovat o postup na EURO – zůstává jasný.

V kvalifikaci znovu narazíme na Island. S ním jsme se loni na podzim potkali už v baráži, kterou jsme nakonec zvládli. Víme, co od vzájemného zápasu očekávat. Jde o trenéry i celý realizační tým. Někteří hráči ze současné jednadvacítky jsme u těch zápasů byli také. Věřím, že takové zkušenosti využijeme a v naši výhodu.

Těším se také na zápasy proti Walesu, zvláště ten venkovní na Ostrovech může být super zážitkem a zkušeností."

Los kvalifikace ME U21 2025: Češi proti Dánsku i Islandu

Antonín Kinský – brankář:

„Celkově beru los pozitivně, máme slušnou skupinu. Z prvního koše jsme dostali Dánsko, až na hřišti se ukáže, zda to je nějaká výhoda. Možná nemají takový zvuk jako ostatní týmy, ale ke špičce patří určitě. Potkali jsme se s tímto ročníkem v minulém cyklu kvalifikace U19 a už tedy měli mnoho hráčů v zahraničních klubech nebo posunutých do jednadvacítky. Šlo o výborného soupeře.

Pokud jde o Island, je dobře, že s nimi máme poměrně nedávnou zkušenost. Nemyslím ani tak po fotbalové stránce, ale spíše co se týká tamních podmínek – počasí, umělé trávy, cestováním a vše s tím spojeného. Víme, do čeho jdeme, ale lehké zápasy to opět určitě  nebudou.

Zajímavá bude celá skupina. A samotné mistrovství Evropy? Pro nás všechny je postup samozřejmě obrovskou motivací. Pamatuju si na šampionát v roce 2015 v České republice, jak jsem hltal německého brankáře Ter Stegena. Zápasy na Euru jsou velmi sledované. Tím, že je šampionát v roce 2025 na Slovensku, tak to je pro nás ještě zajímavější i v tom, že by ve velkém počtu mohli dorazit i naši fanoušci a podpořit nás přímo na místě. Je před námi dlouhá a složitá cesta, ale pevně věřím, že uspějeme a jednadvacítka vybojuje třetí postup na mistrovství Evropy za sebou.“

Kryštof Daněk - záložník: 

„Ve skupině možná nemáme na první pohled velkého favorita z prvního koše, ale i tak skupinu vnímám jako velmi těžkou. Čekají nás určitě hodně vyrovnané zápasy se všemi čtyřmi soupeři.

Samozřejmě známe velmi dobře především Island, se kterým máme zkušenost ze zářijové baráže. Pamatujeme si těžký dvojzápas, venkovní utkání na umělé trávě proti týmu, který nám nedal nic zadarmo a postup jsme vyloženě vydřeli. Ale je dobře, že je známe, znovu se na ta utkání těším.

Stejně jako na zápas ve Walesu, kde jsem zatím nebyl a zápasy na Ostrovech jsou vždy svátkem. Velkým lákadlem je samozřejmě mistrovství Evropy na Slovensku, které je naším sousedem. Určitě by za námi dorazilo velké množství fanoušků. S klukama v týmu uděláme všechno pro to, abychom se na finálový turnaj probojovali.“

Martin Vitík – obránce:

„Los vnímám především tak, že nám přidělil hodně vyrovnanou skupinu, v níž není žádný vyložený favorit. Může být velmi otevřená a nikdo nemusí mít nic jistého. S Islandem máme nedávnou zkušenost, a přestože jsme baráž nakonec zvládli a postoupili na Euro, byli velmi nepříjemným soupeřem.

Stejně tak věřím, že to s nimi ve skupině opět zvládneme ve svůj prospěch. Ze všeho nejvíc se ale možná těším na zápasy proti Dánsku. Mistrovství Evropy v roce 2025 na Slovensku je samozřejmě skvělá motivace a pevně věřím, že se nám podaří kvalifikovat.“

FOTO: UEFA.com