11. 10. 2018

Lvíčata prohrála gólem z penalty

Fotbalová reprezentace do 21 let nesplnila úkol naplno bodovat a prohrála v Bělorusku 0:1, když inkasovala z pokutového kopu a své šance neproměnila. Navíc čtvrtinu zápasu odehrála v deseti bez vyloučeného Helešice.

Hrálo se na městském stadionu v Borisovu, nikoli ale v moderní aréně místního klubu BATE, a v hledišti byla komorní atmosféra. Domácí nastoupili v plné sestavě, základní jedenáctka měla celkem 154 zápasů v reprezentaci do 21 let, tedy 14 zápasů v průměru na jednoho, Češi měli o sto zápasů méně, tedy průměrně pět na jednoho.

Větší zkušenost nahradili hosté aktivitou a už ve čtvrté minutě byl v dobré pozici Trubač, ale nepříliš razantní střela brankáře neohrozila. Domácí se dostávali do slibné pozice ve dvacáté minutě, ale víc, než rohový kop nezískali. Po rohu na druhé straně se do šance dostal Ladra, z deseti metrů tísněn přestřelil.

Deset minut před přestávkou střílel těsně nad z otočky Ševčenko, Češi odpověděli průnikem Matouška, který zakončil střelou z patnácti metrů těsně vedle. Ve vyrovnaném prvním poločase měli hosté defenzívu pod kontrolou a byli průbojnější v útoku.

Druhá půle začala šancemi na obou stranách. Ladra v dobré pozici ještě nahrával Trubačovi a jeho střela byla zablokována. Na druhé straně po zemi těsně vedle střílel Bessmertnyj.

V 56. minutě se po narážečce objevil před Stejskalem Ševčenko, snažil se ho na dlouhou nohu obhodit, došlo ke kontaktu s vybíhajícím brankářem a z nařízené penalty skóroval Antilevski - 1:0.

Další akce na jeden dotek skončila střelou Ševčenka těsně vedle pravé tyče. A co víc, zbytečný kontakt mimo těžiště hry před očima asistenta znamenal v 66. minutě červenou kartu pro Helešice!

Po rozehrávce přehazoval Ševčenko Stejskala, ten ale vyškrábl míč vynikajícím způsobem! V sedmdesáté minutě pěkně z dálky střílel Hašek, gólman ale se štěstím vyrazil. Na druhé straně zasahoval na poslední chvíli nadvakrát Stejskal.

V 84. minutě mířil míč z hlavy Kuchty do horního rohu branky, ovšem Ščerbitskij zázračně vyrazil na roh! V devadesáté minutě byl faulován Pulkrab, přímý kop z osmnácti metrů byl poslední šancí na vyrovnání, jenže Ladra trefil hráče ve zdi do hlavy. Zblokována byla i střela Trubače v nastavení a další střelu Trubače prodloužil Hašek těsně nad! Utkání tak skončilo těsnou výhrou domácího týmu.

„První poločas byl vyrovnaný, ale nedařilo se nám dostat do střeleckých příležitostí a chyběl nám větší důraz. Rozhodla situace, ze které byla penalta a soupeř se dostal do výhody, což znamenalo, že jsme museli více riskovat,“ hodnotil zápas trenér Vítězslav Lavička.

„Poté přišla neomluvitelná nedisciplinovanost a vyloučení našeho hráče. Zbytek zápasu jsme hráli na velké riziko, šance byly na obou stranách, a i v deseti jsme měli v závěru zápasu tlak. Ovšem opět se projevilo to, co nás provází celou kvalifikaci – malá produktivita.“

Kvalifikační utkání ME 2019, Borisov:

Bělorusko U21 - Česko U21 1:0 (0:0)

Branka: 56. Antilevski z pen. ŽK: 56. Stejskal, 77. Pulkrab, 90. Kuchta. ČK: 66. Helešic. Rozhodčí: Anders Poulsen – Daniel R. Nørgaard, Elvis Boric (všichni Dánsko).  Diváků: 200.

Bělorusko: Ščerbitskij - Švetsov, Volkov, Pavlovec - Ivanov, Gromyko (85. Ebong), Klimovič, Pješenin - Bessmertnyj (80. Berezkin), Antilevski (87. Setko), Ševčenko. Trenér: Ljudas Rumbutis.

Česká republika: Stejskal – Wiesner, Král, Lischka, Helešic – Kulhánek (78. Kuchta), Matoušek (64. Takács), Květ (46. Hašek) – Trubač, Pulkrab, Ladra. Trenér: Vítězslav Lavička.