1. 8. 2020

Matouš Trmal: Portugalsko je velká výzva

Na nedávném srazu české jednadvacítky už byl Matouš Trmal ve velkém očekávání, jelikož se jednalo o jeho přestupu do Portugalska. Ten byl potvrzen v pátek, v poslední červencový den.

Trmal byl podle vychytaných nul s 12 čistými konty třetím nejlepším brankářem uplynulé prvoligové sezony.  V nejvyšší soutěži debutoval reprezentant do 21 let předloni v říjnu. Od té doby v lize odchytal za Slovácko 50 utkání a připsal si 22 čistých kont.

Brankář jednadvacítky Trmal přestoupil do Vitórie Guimaraes

V dresu české jednadvacítky má na svém kontě čtyři starty, když nastoupil do přípravných zápasů s Mexikem (4:0), Ruskem (1:0), Francií (1:3) a odchytal kvalifikační utkání se San Marinem (6:0)

Matouši, jak došlo k vašemu přestupu ze Slovácka?

S klubem jsme byli domluveni, že když přijde nějaká nabídka, tak se jí budeme zabývat. Nakonec přišla od Vitórie, dávala smysl pro všechny strany. Nakonec se jednalo dva týdny, řešili jsme, zda se kluby domluví. Jsem strašně rád, že jsem ve Slovácku dostal šanci a nyní se můžu posunout dál.

Co víte svém novém klubu? Jaká jsou očekávaní?

Moc se na nové angažmá těším, je to velká výzva. O klubu vím hlavně základní informace. V minulé sezóně hráli Evropskou ligu, měli ve skupině třeba Arsenal, se kterým odehráli výborné utkání. Je to klub, který se snaží atakovat přední příčky a bojovat se silnou trojkou Sporting, Benfica a Porto. Budeme chtít jim co nejvíce zatápět a strašně se na to těším.

Jaké jsou první dojmy?

Upřímně jsou první dojmy naprosto fantastické. Ať už jde o lidi z klubu, nebo místní lidi. Portugalci mají fotbal na prvním místě a je to znát. Stadion je pro třicet tisíc lidí, tréninkové centrum je také výborné. Mám jen samé pozitivní dojmy.

Co portugalština, budete se učit nový jazyk?

Zatím znám jen základní slovíčka, jako ahoj nebo děkuju. Většina hráčů i lidí z klubů umí anglicky, což mi hodně pomáhá. Ale určitě se budu časem učit portugalštinu, budu mít učitele. Věřím, že to základní pro fotbal se naučím rychle.

Jaká je ve vašich očích portugalská liga?

Je to velice technická soutěž, určitě hodně kvalitní. Já osobně se hodně těším na zápasy s velkými kluby jako je Benfica, Sporting a Porto. A taky na zápas s Bragou, protože jsem za pár dní strávených v klubu poznal, že je to úhlavní nepřítel. Zároveň se těším, že se i díky technické povaze soutěže a důrazu na rozehrávku od brankáře budu dál zdokonalovat a zlepšovat.

Zájem o vás byl i v českých klubech, nebyla šance, že zůstanete ještě v české lize?

O zájmu českých klubů jsem se popravdě řečeno dozvěděl jen z médií. Nikdo z nich nepodal oficiální nabídku. Se Slováckem jsme měli dohodu, že pokud na mě přijde nabídka, budu o tom vědět. Nakonec se toho ujala Vitória, nabídla slušné peníze a jsem moc rád, že to takhle dopadlo.

Jaká je v novém klubu konkurence?

Gólmanů je v týmu docela dost. První dva jsou Brazilci. Jeden z nich je místní ikona, je mu 37 let a určitě nebude chytat věčně, tak doufám, že se o to poperu. Konkurence je velká, ale počítají se mnou a já doufám, že se probojuji do prvního týmu a budu chytat.

Bavil jste se o přestupu do zahraničí i s trenéry jednadvacítky?

Konzultoval jsem to s nimi. Na nedávném srazu jsme to řešili prakticky každý den. Chtěl bych panu Krejčímu i panu Maierovi poděkovat, protože mi oba pomohli, doporučili mi přestup a říkali, že mám velkou šanci se prosadit. Doufám, že ta slova splním a prosadím se. Věřím, že když budu chytat a vybuduji si určitou pozici jak v klubu, tak v národním týmu.

Úvodní foto: Vitória Sport Clube