9. 10. 2019

Matoušek: Loňskou prohru bych rád Řekům vrátil

Je to téměř přesně rok, kdy musel záložník Jan Matoušek v dresu jednadvacítky „kousat“ prohru s Řeckem, která český tým odřízla od postupu na Euro. Říjen 2019 a Matouška čeká podobná výzva: opět bitva proti stejnému soupeři, ale už s úplně jiným mužstvem „lvíčat“. 

Ofenzivní opora českého před utkáním v Karviné věří v mnohem příznivější scénář…

„Na ten loňský zápas si vzpomínám. Neřekl bych, že se nám nepovedl, ale my jsme neproměnili svoje šance, zatímco Řekové tu první ano, a když po našem vyrovnání přidali druhý gól, už si to pohlídali. Naše cesta za mistrovstvím Evropy tím skončila,“ ohlížel se Matoušek za zářím 2018, kdy tým ještě vedený Vítězslavem Lavičkou v Jablonci podlehl 1:2.

Tehdy Matoušek platil za velký objev, v dresu Příbrami vletěl do nejvyšší soutěže raketově a dokonce si vysloužil přestup do pražské Slavie. Střih do října roku 2019 – z Matouška je už jeden z hlavních lídrů jednadvacítky a v lize hájí barvy Jablonce, kde si užívá pravidelné vytížení.

Teď ale upírá veškerou koncentraci k reprezentačním povinnostem a zápasu s Řeckem přikládá velkou důležitost. I s ohledem na zkušenost, kterou proti stejnému týmu loni prodělal.

„Chtěli bychom jim tu prohru vrátit,“ přál si před čtvrtečním zápasem v Karviné, který začíná v 17:00. Sám Matoušek tuší, že říjnový domácí dvojzápas proti Řecku a Skotsku může být směrem k dalšímu vývoji skupiny velmi určující.

„Může to hodně napovědět o našich šancích, protože s oběma týmy se budeme prát o postup. Plus samozřejmě s Chorvatskem, kam jedeme v listopadu. První čtyři zápasy hrajeme doma, a pokud bychom byli stoprocentní, cestovalo by se nám tam o moc lépe. Zvládli jsme první zápas s Litvou, mít teď šest bodů i po Řecku by byl super start,“ líčil Matoušek.

I na něj bude během podzimu v barvách jednadvacítky naložena velká odpovědnost. Ofenzivní univerzál během podzimu v Jablonci nasázel už pět gólů, v týmu „lvíčat“ navíc s deseti starty platí společně s Antonínem Vaníčkem za nejzkušenějšího hráče.

„Úplně bych to tak neviděl. Jádro našeho týmu je spolu od nějakých patnácti let, kluci společně postoupili na dvě EURA U17 a U19, to ni jsou lídři,“ vysvětloval Matoušek, který má v jednadvacítce velké plány.

„Oproti té minulé máme výhodu v tom, že drtivá většina kluků pravidelně nastupuje v nejvyšší soutěži. To nám dává velkou sílu,“ porovnával Matoušek. Na čtvrteční zápas v Karviné je natěšený. Na místní stadion má navíc vtipnou vzpomínku z minulé sezony, kdy sem zavítal se Slavií.

„Stadion je skvělý, na českou ligu úplně ideální. Je útulný a i když má pětitisícovou kapacitu, je tady velmi dobrá atmosféra. Já jsem tady měl střídat někdy v 80. minutě, ale osm minut jsem čekal u lajny, než se přeruší hra. Fanoušci se mi tehdy už trochu smáli,“ popisoval Matoušek, který si na Karvinou chce uchovat pozitivní vzpomínky i teď. „Pevně věřím, že Řeky zvládneme. Máme silný tým, s klukama táhneme za jeden provaz.“