28. 8. 2017

Nová Lvíčata znají "Lavičkovu vizi"

Takových chvil není ve fotbalovém životě mnoho. Doslova a do písmene se dnes rodil nový tým, budovaný na zelené louce. Mise minulé jednadvacítky skončila úspěšným vystoupením a sedmým místem v Evropě, dosaženým na šampionátu v Polsku. Dnes se v hotelu Park Holiday v Benicích poprvé sešla nová Lvíčata.

Čeká je kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2019 v Itálii a deset zápasů ve skupině s Chorvatskem, Řeckem, Běloruskem, Moldavskem a San Marinem. Postupuje jen vítěz, pro čtyři nejlepší z druhých míst je připravena druhá šance v podobě baráže, ze které si zajistí postup dva týmy.

Mezi třiadvaceti nominovanými je sedm hráčů, kteří v různé míře už "nakoukli" do jednadvacítky.

Nejvíce odehrál Václav Černý, nastoupil ke 13 zápasům a dal sedm branek, účastnil se zmíněného evropského šampionátu v Polsku. Tam hrál i Michal Sáček, zatímco Aleše Matějů vyřadilo z polského EURA zranění na posledním tréninku před turnajem!

Do osmi utkání jednadvacítky nastoupil i Ladislav Takács, který je účastníkem závěrečného turnaje pořádaného v roce 2015 v České republice. Ke dvěma zápasům nastoupil pod trenérem Vítězslavem Lavičkou Ondřej Mihálik, jednou si zahráli Matěj Pulkrab a brankář Jindřich Staněk.

Zbývajících šestnáct nominovaných má sice různé reprezentační zkušenosti z výběrů nižších věkových kategorií, ale jednadvacítka je přece jen jiná úroveň.

Například po stránce zabezpečení se blíží spíše reprezentačnímu áčku. To měl na mysli i Vítězslav Lavička, když na zahajovacím mítinku hovořil k mužstvu: "Někteří ještě považují výběr do jedenadvaceti let za mládežnický tým, já si to nemyslím. Beru hráče do 21 let za dospělé a očekávám, že se podle toho budete chovat. Jste zde na základě stávající výkonnosti, nikoli za zásluhy. Každý jste na začátku cesty. Ta bude dlouhá a nelehká. Máme ale jeden cíl a vizi, kterou by měl mít na paměti každý z nás."

Zde jsou jednotlivé stavební kameny zmíněné vize, kterou mají členové jednadvacítky, hráči i realizační tým, v podobě plakátu vždy a všude na očích:

DISCIPLÍNA, TÝMOVÁ POHODA, MOTIVACE, KVALITA, RADOST a VZÁJEMNÝ RESPEKT. Šest hesel rozvedených do detailů, tajemství úspěchů týmů, které vedl Vítězslav Lavička. 

Nová Lvíčata pak absolvovala první společný trénink, hráči byli rozděleni podle toho, jaké měli herní zatížení o víkendu.