14. 8. 2020

Nový seriál FAČR: Skvěle, kluci! 2. díl

Nový seriál FAČR Skvěle, kluci! vám tentokrát představí aktivitu celého týmu v obranné a útočné fázi. Podíváme se na akci české reprezentace U16 při vítězství 3:0 nad Slovenskem, herní situaci komentuje trenér národního týmu Petr Havlíček.

Seriál Skvěle, kluci! představuje devět základních principů hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace.

V očích trenérů národních týmů je vzorovým hráčem, který naplňuje všechny tyto principy, záložník A-týmu Tomáš Souček. Týden, co týden tak pro vás budou nyní trenéři U15-U20 vybírat a komentovat herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip AKTIVITA

Petr Havlíček vede v této sezoně národní tým hráčů do 17 let, ještě na jaře byl ale s týmiž hráči v kategorii U16. A z únorového turnaje ve Španělsku vybral akci, která krásně ukazuje aktivitu hráčů v obranné i v útočné fázi. 

„Aktivita patří mezi jeden z principů. Chceme, aby hráči byli aktivní v obranné fázi a po zisku míče se zapojili v co největším počtu do útočné fáze a tím vytvářeli další možnosti výběru řešení hráči s míčem,“ vysvětluje Havlíček.

 

Vybraná akce ze zápasu se Slovenskem ukazuje situaci z 90. minuty utkání za stavu 2:0 pro český celek a dokládá nejen neutuchající aktivitu českého týmu v obranné fázi, ale také velkou touhu přidat další branku.

„V obranné fázi vidíme deset hráčů v kompaktním bloku, zisk míče a perfektně provedený rychlý protiútok, do něhož se zapojí šest až sedm našich hráčů. Závěr je krásně individuálně vyřešen Lukášem Ambrosem,“ popisuje Havlíček.

Šestatřicetiletý kouč upozorňuje i na detail celé situace. „V pravém dolním rohu obrazovky si všimněte hráče s číslem 11, který po zisku míče sprintuje směrem k soupeřově brance, ale vzápětí dostává svalovou křeč. V doplnění útoku ho nahrazuje levý obránce s číslem 13, který má výchozí pozici při zisku míče podstatně horší, ale i tak se dostává do finální fáze rychlého protiútoku,“ zdůrazňuje Havlíček.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!

V dalším díle seriálu (pátek 21. srpna) se soustředíme na spolupráci celého týmu a podíváme se na akci reprezentačního celku U20 proti Anglii při vítězství 3:0. Herní situaci bude komentovat trenér národního týmu do 20 let Jiří Žilák.