28. 10. 2021

Opustil nás nejstarší fotbalový reprezentant Arnošt Pazdera

Ve věku dvaadevadesáti let zemřel ve středu Arnošt Pazdera, vynikající fotbalista a reprezentant. O této smutné události informovala jeho rodina.

Narodil se 16. září 1929, což znamená, že do fotbalového nebe odešel momentálně nejstarší žijící československý reprezentant. Což potvrzuje web Nadace fotbalových internacionálů.

Začínal v žácích Spartaku Kbely, pak hrál do dvaceti osm let za AFK Chrudim. Odtud odešel na pražskou Letnou a svůj ligový fotbalový život spojil se Spartou, za kterou odehrál čtrnáct let a získal dva mistrovské tituly – letech 1952 a 1965.

V tomto roce v šestatřiceti ukončil svoji kariéru, ve které stačil ještě obléknout dres Tatranu Teplice v roce 1953 a odehrát dva roky na povinné vojenské službě v týmech Tankista Praha a ÚDA (Dukla) Praha v letech 1953 až 1955. V lize nastoupil do 292 utkání a vstřelil 28 branek. Ve Spartě celkově nasbíral úctyhodných 597 zápasů a připojil do statistik 114 gólů.

V roce 1952 oblékl poprvé reprezentační dres, celkem reprezentoval v 19 utkáních a vstřelil tři branky. Nezapomenutelnou se stala ta po sólu z půlky hřiště v utkání Mezinárodního poháru v maďarské Budapešti. Pazdera čtvrt hodiny před koncem upravil na konečných 4:2, pro Maďary šlo o první domácí porážku po třinácti letech.

Během své hráčské kariéry dokázal vystudovat zeměměřičskou fakultu ČVUT.