21. 10. 2019

Otázky a odpovědi, jak si pořídit vstupenky na Kosovo

Klíčový kvalifikační zápas o postup na mistrovství Evropy 2020 mezi českými fotbalisty a Kosovem se blíží (14. listopadu od 20:45 v Plzni). Fanoušci mají několik možností, jak si vstupenky pořídit. Přinášíme otázky a odpovědi, jak systém prodeje lístků funguje.


Proč adresný ticketing?

Z bezpečnostních důvodů není moždomácího, aby probíhal klasický prodej vstupenek. Běžné e-Tickety proto vůbec nejsou v prodeji. Fotbalová asociace České republiky musela kvůli rizikovosti utkání přistoupit k adresnému prodeji.

Podrobnosti vysvětlil předseda FAČR Martin Malík: „Na základě poznatků nejen v rámci České republiky jsme vyhodnotili listopadový zápas s Kosovem jako vysoce rizikový a zajištění bezpečnosti je v tomto smyslu samozřejmě naší prioritou. Je zde navíc souvislost i s událostmi, ke kterým došlo v Bulharsku během utkání  týmu proti Anglii. Ze strany UEFA jasně zaznělo, že projevy jakéhokoliv rasového nebo politického podtextu k fotbalu nepatří a nebudou tolerovány. UEFA je připravena sáhnout k exemplárním trestům.“

Komu jsou vstupenky určené?

Lístky mohou kupovat pouze čeští fanoušci. Kontrola osobních údajů bude probíhat jak u samotného prodeje, tak v den utkání při vstupu na stadion. Cizí státní příslušníci, a to ani s povolením pobytu v Česku, nebudou na tribuny vpuštěni. FAČR tím chce zamezit přítomnosti zahraničních diváků, kteří by zápas využili k politickým protestům.

Co by v případě problémů české reprezentaci hrozilo?

Národní tým bojuje o postup na mistrovství Evropy, což je aktuálně nejvyšší priorita. Výhra nad Kosovem by znamenala jistou účast na turnaji. Případné tresty za nepřístojnosti v utkání proti Kosovu by ovšem tuto snahu mohly ohrozit.

„Fotbalová asociace sáhla k mimořádným bezpečnostním opatřením pouze pod tíhou bezpečnostních informací. Chceme ochránit zdraví všech aktérů zápasu včetně samotných českých fanoušků a také vyloučit možnost, že snaha českého národního týmu o postup na EURO 2020 bude negativně ovlivněna bodovým postihem za chování občanů cizích států, kteří chtějí využít fotbalového utkání k politickým protestům. Za reprezentaci věříme, že čeští fanoušci tuto snahu fotbalové asociace pochopí,“ zdůvodnil manažer národního týmu Libor Sionko.

Jakými způsoby prodej probíhá?

Platí, že klasické e-Tickety v prodeji nejsou. Fanoušci mají dvě možnosti, jak se ke vstupenkám dostat. Buď v předprodeji na pokladnách přímo v Doosan Areně v Plzni, anebo si lístky rezervovat na internetu. V obou případech je nutné předložit doklad totožnosti.

Jak mám postupovat při fyzickém prodeji na pokladnách?

Prodej na pokladnách Doosan Areny u severní tribuny naproti fanshopu začne 23. října. Pokladny budou otevřené každý všední den od 9 do 17 hodin a v době domácích zápasů FC Viktoria Plzeň.

Později se otevírací doba může podle zájmu upravit – v tomto článku fanoušci vždy najdou aktuální stav. Uhradit částku za vstupenky lze i platebními kartami kromě American Express.

Na jeden občanský průkaz je možné zakoupit až čtyři lístky s tím, že bude nutné nadiktovat zbylá jména a čísla občanských průkazů (ty už ale kupující fyzicky u sebe mít nemusí).

Pro české, a hlavně plzeňské, fanoušky je vytvořená blokace sektorů P2 a P3, do nichž je možné koupit lístky právě jen na pokladnách.

Jak mám postupovat při elektronické rezervaci?

Elektronické rezervace bylo možné posílat do pondělí 11. listopadu do 12:00. 

Jak fanoušci následně vstupenky dostanou?

Každý divák, který si lístky zajistí prostřednictvím elektronické rezervace, má dvě možnosti. Při objednávce si vybere buď doručení poštou, anebo si je vyzvedne přímo na stadionu.

„Je zapotřebí upozornit na to, že vyzvedávání lístků na pokladnách stadionu až v den zápasu s sebou nese velkou logistickou náročnost všech zainteresovaných složek. V tomto duchu bychom chtěli apelovat na fanoušky, kteří si on-line rezervaci vytvoří, aby ve vlastním zájmu do Plzně přijeli s maximálním možným časovým předstihem, a vyhnuli se tak případným frontám na pokladnách, a tedy i možnému pozdnímu vstupu na stadion, který bude navíc spojen s mimořádnými bezpečnostními opatřeními včetně předkládání platného dokladu totožnosti s fotografií,“ upozornil předseda FAČR Martin Malík.

Pokladny budou v den zápasu otevřené od 9:00. Tak, aby se fanoušci mohli vyhnout frontám před zápasem, které při větším množství rezervací mohou vzniknout.

Fanoušci vstupenky dostanou oproti potvrzené rezervaci (tj. potvrzením o úhradě/potvrzenou objednávkou, které dostanou ze systému automaticky po připsání platby na účet) a občanskému průkazu uvedenému v objednávce.

Jak objednat vstupenky pro děti?

Místo čísla občanského průkazu je nutné uvést, že vstupenka je určená pro dítě. To pak musí na stadion přijít v doprovodu dospělého uvedeného v objednávce.

Kolik lístky stojí?

Vstupenky jsou rozdělené do tří cenových kategorií. Nejlevnější vyjdou na 290 korun, II. kategorie na 490 korun a nejlepší sedačky na 690 korun. Vozíčkáři mohou objednávat lístky na e-mailu vstupenky@fotbal.cz. Vstup mají volný, cena pro jejich doprovod je 100 korun.

Jsou v prodeji VIP vstupenky?

V prodeji jsou dvě kategorie VIP vstupenek – VIP Red za 3500 korun a VIP Blue za 2500 korun. Zájemci si je mohou objednávat na e-mailové adrese vstupenky@fotbal.cz. Také tyto lístky jsou určené pouze pro české fanoušky.

Kolik vstupenek si fanoušci mohou pořídit?

Na jeden občanský průkaz lze pořídit až čtyři vstupenky. S tím, že dotyčný zájemce musí dodat zbylé osobní údaje. Všechny dodané osobní údaje budou ihned po utkání skartovány.

Jak budou probíhat kontroly u vstupu na stadion?

Zápas budou provázet důkladná bezpečnostní opatření včetně pečlivých kontrol u vstupů na stadion. Každý fanoušek se bude muset prokázat českým platným dokladem totožnosti.

Vstupenky jsou vázané na daná čísla občanských průkazů. Cizí státní příslušníci, a to ani s povolením pobytu v Česku, nebudou na tribuny vpuštěni.

Důvodem pro zamezení vstupu mohou být například i transparenty nebo oděv s politickými hesly.

„Chtěl bych požádat všechny české fanoušky, aby se zdrželi ve spojitosti s Kosovem jakýchkoliv, zejména politických, narážek, projevů a gest, ať už ve formě slovní nebo v písemné či grafické formě na transparentech nebo nápisech na oblečení. Jsem přesvědčen, že to poslední, co by kdokoliv chtěl, je bodový postih vůči českému národnímu týmu, který by v konečném důsledku mohl znamenat třeba i nepostup na EURO 2020,“ upozornil předseda FAČR Martin Malík.

Jaké důsledky může mít poskytnutí falešných či neúplných osobních údajů?

Taková skutečnost může být důvodem ke stornování lístku nebo rezervace.

Jak mají postupovat kosovští fanoušci?

Vstupenky jsou k dispozici pouze pro české občany a všem ostatním budou rezervace zrušeny. Kosovští fanoušci mohou lístky do svého sektoru kupovat pouze přes kosovskou asociaci – vyhrazených je pro ně 627 míst do hostujícího sektoru a 300 vstupenek I. kategorie, jak nařizují regule UEFA.

Je k nahlédnutí návštěvní řád?

Na utkání platí návštěvní řád Doosan Areny, který je ke stažení ZDE.