8. 8. 2020

Patron U16 Lafata: Fotbalu mám víc než dříve

David Lafata sice profesionální hráčskou kariéru uzavřel před dvěma lety, fotbalem je ale obklopen neustále. „Někdy mi přijde, že ho mám nyní víc než dříve,“ usmívá se někdejší obávaný kanonýr, vášnivý myslivec a také patron reprezentace do 16 let.

Co je náplní práce patrona u mládežnických reprezentací?

Zapojuju se do tréninku s kluky, když to trenérovi nevychází počtem, nebo třeba potřebuje vypomoct na nějakém postu. Takže si s kluky i zahraju. No a pak hlavně pozoruju.

Co pozorujete a s čím potom trenérům radíte?

Nechci se do toho trenérům moc motat, ale když se mě Jirka Skála (hlavní trenér reprezentace U16) zeptá na můj názor, tak mu ho samozřejmě rád řeknu. Někdy přijdou i kluci s tím, že chtějí poradit, tak se jim samozřejmě snažím pomoct. Ale uvidíme, máme za sebou teprve první sraz, tak se všichni navzájem okoukáváme, myslím si, že až se víc poznáme, bude to intenzivnější.

Všiml jsem si, že hráče povzbuzujete, když se jim třeba nedaří. Je i toto role patrona?

Myslím, že nejen já, ale všichni v realizačním týmu jsme tu od toho, abychom kluky povzbuzovali a chválili. Jsou ještě hodně mladí a potřebují podle mě právě tento pozitivní přístup. Určitě je to jedna z rolí patrona.

Hráčskou kariéru jste ukončil před dvěma lety. Jaké další činnosti kromě role patrona vás ještě zaměstnávají?

Je pravda, že už jsem ve fotbalovém důchodu a hrání už si moc neužiju, ale když je školní rok, tak trénuju na sportovním gymnáziu v Českých Budějovicích, v Dubném vedu přípravku, v akademii Dynama České Budějovice se zase starám o útočníky.

Určitě se nenudím, mám toho dost a práce mě baví. A doufám, že to baví i moje svěřence.

Na gymnáziu vedete nějaký kroužek nebo jste přímo učitelem tělocviku?

Je to sportovní gymnázium a kmenovým sportem je tam fotbal a jsme tam vedeni jako trenéři. Máme pod sebou přibližně třicet kluků, kteří na gymnáziu studují a vždy dopoledne s nimi máme trénink.

Hrajete ještě někde?

Ano, nastupuji za rodný Olešník v krajském přeboru. Fotbal mi opravdu nechybí.

Vaším koníčkem byla myslivost, stále to trvá?

Ano, teď na to mám i více času. I když musím říct, že někdy toho fotbalu mám i více, než bylo v době, kdy jsem ještě hrál profesionálně. Ale zařídil jsem si to nyní tak, že čas na rodinu a své koníčky si vždy najdu.

Jak často tedy berete flintu na rameno?

Popravdě dost často.

Co si pod tím mám představit?

Ve škole začínáme až v deset, takže mám ráno čas se projít se psem do lesa. Flintu na rameno si tedy dávám vlastně každý den.

Co pro vás les znamená?

Je to můj velký koníček. Na jedné straně je to relax, na druhé straně mě to baví. Líbí se mi i ty procházky se psem, učit ho chování a pokynům, aby byl schopen práva výkonu myslivosti. Fakt mě to v lese baví.

Co jste naposledy ulovil?

Přiznám se, že začíná srnčí říje, takže už nějakého srnce mám. Teď se těším, že až přijedu domů, že se ještě na nějakého srnce vypravím.

David Lafata (38 let)

  • patron reprezentace U16
  • Reprezentační bilance: U15 – 9 zápasů / 0 gólů, U16 – 3/0, U17 – 8/2, U18 – 13/6, U20 – 6/0, U21 – 12/2, A tým – 41/9.