4. 6. 2019

Pavel Šulc: Po sezoně snů chci jít ještě dál

Kdyby před rokem Pavlu Šulcovi někdo nastínil, kam jeho kariéra vyletí během jediné sezony, těžko by on sám i jeho nejbližší okolí uvěřili. Rychlý progres osmnáctiletého záložníka je úctyhodný: během podzimu důstojné partie s Viktorií Plzeň v juniorské Lize mistrů, úspěšné jarní hostování v druholigové Jihlavě, březnový postup s reprezentačním týmem U19 na červencové EURO a jako další bonus premiérová nominace do jednadvacítky.

To všechno stihl šikovný blonďák za pár měsíců. „Jedním slovem to byla super sezona. Je to obrovská změna proti tomu, kde jsem byl loni. To jsem byl spíš ještě takové dítě, ale během roku se sešla strašná spousta dobrých věcí. Dostal jsem velkou školu a já se snažil makat, nepropásnout takové šance. Teď nesmím ustrnout a snažit se posouvat pořád dál,“ říkal Šulc v rozhovoru pro www.fotbal.cz v rakouském Kaprunu, kde se rozkoukává na soustředění mezi novými spoluhráči v reprezentaci U21.

Ačkoliv věkové spadá ještě do devatenáctky, mezi „lvíčata“ jej vynesly výtečné výkony z posledních měsíců. „Pro mě je pozvánka do jednadvacítky takový menší šok, vůbec jsem to nečekal. Je to odměna za celou tu povedenou sezonu a další velká zkušenost,“ líčil Šulc, který se svými parťáky v Rakousku vyhlíží dva přípravné duely: středeční proti Rusku a nedělní se Slovenskem.

Šulc je sám nadšený z toho, jaký směr jeho fotbalový vývoj nabírá. „Důležitá pro mě na začátku sezony byla juniorská Liga mistrů. Zápasy proti AS Řím a Realu Madrid byly fantastické, hlavně ty proti Realu úplný masakr. Ale nakoplo mě to, když jsem viděl ty protihráče, tak jsem na sobě chtěl pracovat o to víc a udělat všechno, abych se jim přiblížil,“ popisoval talentovaný středopolař.

Zásadní bod sezony číslo dvě? Zimní odchod na hostování z Plzně do Jihlavy, tedy první stálá štace mezi dospělými v ostrých zápasech.

„Cítil jsem, že bych se měl z dorostu posunout mezi chlapy. Do přípravy jsem ještě šel s Viktorkou, což byla také super věc, ale když se ozval jihlavský trenér Kučera, neváhali jsme. Měl jsem možnost stabilně hrát, což bylo klíčové. A druhá liga je hodně těžká soutěž, každý může porazit každého a většinou to je válka. Tvrdý fotbal se vším všudy, ale pokud se chci dostat výš, musím se obouchat a projít si i takovými věcmi. Jihlava mi dala strašně moc a jsem jí vděčný za takovou šanci. I když to neskončilo tak, jak jsme si všichni přáli,“ připomněl Šulc barážový dvojzápas, v němž Vysočina skončila na štítu Karviné a přišla o možnost zahrát si nejvyšší soutěž.

„Hodně mě to mrzí. Kdybychom postoupili, existovala možnost, že bych v Jihlavě zůstal třeba také na podzim a s klukama si zahrál ligu. Moc rád bych si nejvyšší soutěž někde vyzkoušel,“ nastínil své přání Šulc, který jako kmenový hráč Viktorie Plzeň v týmu úřadujících vicemistrů vstoupí také do přípravy na novou sezonu.

„Uvidíme, co se bude dít dál. Teď je ještě brzo na to odhadovat, kde začnu v nové sezoně,“ uvažoval Šulc, jehož čeká také dohánění studijních povinností ve třetím ročníku střední průmyslové školy. „Občas se mi do učení úplně nechce, ale školu dodělat musím. Na ty trojky to přinejhorším člověk vždycky nějak uhraje,“ usmíval se Šulc.

Letošní léto tak pro Šulce může být znovu v mnohém přelomové. Otázka řešení klubového angažmá a v červenci také další jedinečná výzva: mistrovství Evropy kategorie U19 v Arménii, kde Češi ve skupině narazí na Francii, Irsko a Norsko.

„Volno asi v podstatě mít nebudu, ale kvůli takovým věcem, jako je Euro, dovolenou oželím rád. Může to být třeba jednou za život, neskutečně se na to s klukama těšíme. Los nám docela přál, určitě budeme chtít jít minimálně ze skupiny,“ hlásil odhodlaně Šulc.