28. 3. 2020

Pavelka po dlouhém zranění: Před přerušením ligy už jsem trénoval i s týmem

Většinu podzimu strávil kvůli zranění kolena na marodce, ale teď už je český reprezentant David Pavelka v pořádku. Na hřiště ovšem pořád nemůže…

Také turecká liga je totiž kvůli epidemii koronaviru přerušená. A tak se osmadvacetiletý záložník připravuje sám.

Davide, už jste zdravý?

Ano, jsem. Už jsem začal i trénovat s týmem, než přerušili ligu. Jsem v pořádku, ale to teď jde stranou, protože celý svět má úplně jiné starosti. Snad tohle období všichni brzy překonáme.

Takže nebýt koronaviru, tak už byste mohl i hrát zápasy?

Asi bych byl v nominaci na zápasy. Nevím, jak moc by mě trenér využíval.

Kvůli zranění jste vynechal skoro celý podzim. Jak probíhala léčba?

S hojením žádné velké problémy nebyly. Komplikací bylo jen to, že jsem musel na druhou operaci, kterou jsem původně chtěl odložit na léto. Doktoři na mě psychologicky působili, že to bez druhé operace možná půjde, ale prý bylo skoro jasné, že mi dráty budou muset vyndat rovnou. Malá šance sice byla, ale koleno reagovalo, jak nemělo, takže dráty musely ven. Ale jinak šlo všechno podle plánu. Zlomenina čéšky srostla rychle.

Co bylo za ten půlrok nejtěžší?

Nejhorší bylo, že jsem se brzy po té první operaci musel chystat na druhý zákrok. A taky bylo nepříjemné sledovat tým, kterému se nedařilo.

Asi nejste příliš nadšený, že když se dáte zdravotně do pořádku, je váš návrat na hřiště odložen kvůli tomu, co se děje teď ve světě...

Moc nad tím nepřemýšlím. Pět měsíců jsem trénoval sám, týden s týmem a teď jsem se zase vrátil na samotku. Je to nepříjemné, ale tohle teď jde stranou. Všichni ta opatření chápeme. A jsou mnohem důležitější věci než sport. Já se snažím, abych byl připravený, až se fotbal zase rozeběhne. A hlavně sleduju boj s tou mrchou a doufám, že to co nejdřív skončí.

Jak to vůbec v Turecku vypadá?

Ligu stopli ve srovnání se zbytkem Evropy docela pozdě. Ale opatření jsou tady podobná jako v Česku. Čísla letí nahoru, protože Turecko je veliké, ale zdá se, že opatření jsou zavedená dobře. Snad se to v dalších dnech a týdnech ukáže.

Evropská fotbalová unie kvůli koronaviru o rok odložila EURO, které se mělo hrát v červnu a červenci. Berete to jako štěstí v neštěstí, že se alespoň budete moci po dlouhém zranění připravit?

Na to se mě ptá hodně lidí, ale já to tak neberu. Rok je strašně dlouhá doba a nikdy nevíte, co se stane. Odložení mistrovství bylo logické a je dobře, že k němu došlo. Ale kdo ví, jak to bude vypadat za rok? Do formy se může dostat hodně hráčů a já navíc nebýval úplně stabilní člen kádru. Takže ne, takhle nepřemýšlím. Prostě když budu zdravý, tak se budu snažit být v co nejlepší formě.

O podzimní reprezentační srazy jste přišel, ale třeba v listopadu jste byl v Plzni přímo na stadionu. Po výhře nad Kosovem a postupu na EURO jste šel i za spoluhráči do kabiny. Jak jste si užil oslavy?

Byl to krásný zápas – kluci to zvládli, i když museli otáčet nepříznivý stav. Samozřejmě jsem si to užil včetně bezprostředních oslav v kabině. Ale na společnou večeři už jsem potom nejel, protože jsem v té době byl v rehabilitaci a byl jsem rád, že jsem na ten zápas mohl vůbec přijet. Byl jsem vděčný, že mě klub pustil a mohl jsem si to užít alespoň trochu.

Jste se spoluhráči v kontaktu?

Jasně. Jak s těmi z reprezentace, tak s dalšími. Máme různé skupiny na WhatsAppu, kde si píšeme novinky a posíláme vtipy.

Kasimpasa je osm kol před koncem turecké ligy jen bod nad sestupovými příčkami. Věříte, že se záchranou nebudete mít problém?

Určitě jsem optimističtější než před pár týdny. V posledních zápasech se nám výsledkově docela dařilo. A tahle vynucená pauza je stejná pro všechny… Změnil se nám trenér, přišlo hodně nových hráčů a muselo si to chvíli sedat. Snad to nakonec urveme. Liga se prý dohraje, i kdyby se měla vměstnat do dvou nebo tří týdnů.

Od zimy máte v týmu parťáka Tomáše Břečku. Jak se chytil?

Super! Hodili ho do vody a on plaval. Do zápasů naskočil doslova po pár dnech v Turecku. Myslím, že předvedl dobré výkony a dal dokonce gól. V poslední době nebyl v sestavě kvůli lehčímu zranění, ale místo si určitě vybojuje.

Zatímco vy hrajete o záchranu, váš parťák z reprezentace Filip Novák bojuje s Trabzonsporem o titul. Přejete mu ho?

Moc mu fandím. Tým na titul mají a bylo by příjemné, kdyby ho někomu z té velké trojky vyfoukli. Filipovi to moc přeju a myslím, že šanci mají velikou. Navíc on osobně hraje ve skvělé formě.

A co říkáte na Milana Škodu, který v zimě přestoupil do Rizesporu?

Hrozně bych mu přál, aby pokořil stovku ligových gólů. Už mu chybí jen dvě trefy. Bohužel na ně padla týmová krize, ale Milan je i tak hodně výrazný. Určitě jim v závěru ligy pomůže. Je to sice náš konkurent v boji o záchranu, ale já bych chtěl, abychom se zachránili my i oni.