6. 2. 2019

Pavlenka chytil dvě penalty a pomohl Brémám k postupu

Čeští fotbaloví reprezentanti Jiří Pavlenka a Theodor Gebre Selassie pomohli Brémám k dramatickému postupu do čtvrtfinále Německého poháru přes favorizovaný Dortmund. Borussia v prodloužení dvakrát vedla, ale Brémy dokázaly odpovědět a následně vyhrát v penaltovém rozstřelu. V něm dvěma chycenými penaltami zazářil Pavlenka, jenž byl zvolen hráčem utkání.

Brémy šly rychle do vedení, když Gebre Selassie vybojoval přímý kop, z něhož Kruse vyzval ke gólové teči Rashicu. V závěru poločasu ale vyrovnal přímým volným kopem Reus, který nedal Pavlenkovi šanci.

Zápas šel do prodloužení a v něm Dortmund dvakrát vedl góly Pulisice a Hakimiho, proti jejichž střelám zblízka měl Pavlenka malou šanci zasáhnout. Jenže Brémy dokázaly vždy vyrovnat. Nejprve skóroval zkušený útočník Pizarro a minutu před koncem po rohovém kopu Harnik. Rozhodnout tak musely pokutové kopy.

V nich exceloval Pavlenka, který se neukvapil a první dva pokusy domácích ustál, což mu umožnilo reagovat na nepříliš dobře umístěné střely Alcácera a Philippa. Brémy naopak všechny své čtyři penalty proměnily.

"Jsme v dalším kole, to je skvělé. Nevím proč, ale byl jsem si jistý, že obě první penalty chytnu," citoval Pavlenku klubový web. "Byl jsem rád a pomohlo mi, že Jiří chytil první penalty. Ale i tak jsem si byl od začátku jistý, že já tu svoji proměním," uvedl autor rozhodující penalty Max Kruse. "Tak tohle bylo mimořádné," napsal na sociální síti Gebre Selassie.

Jen slova chvály měl pro své hráče trenér Florian Kohfeldt. "Byl to dramatický zápas s mnoha zvraty. Musím složit týmu obrovský kompliment za to, jak se vyrovnal s překážkami. Bylo to 120 minut neskutečného boje, který jsme vyhráli díky chytrosti a vášni," prohlásil kouč Brém.

Svého soupeře pro čtvrtfinále se Brémy dozvědí při losu 10. února. Spolu s nimi postoupily také Hamburk, Paderborn a Heidenheim. Další čtyři čtvrtfinalisty určí dnešní zápasy.

 

V rozstřelu pomohly poznámky

Brankáři Jiřímu Pavlenkovi pomohly v dramatickém osmifinále Německého poháru v Dortmundu poznámky, které měl na papíře. I díky tomu chytil lídrovi bundesligy v penaltovém rozstřelu dva pokutové kopy a hlavní měrou přispěl k postupu fotbalistů Brém do dalšího kola. Český reprezentant byl vyhlášen hráčem utkání, ale sám se hvězdou zápasu necítil. Po prodloužení skončilo osmifinále nerozhodně 3:3.

"Výhra mě těší bez ohledu na to, jestli jsem dostal cenu pro nejlepšího hráče utkání nebo ne. Od toho tam jsem. To, že jsme zvládli rozstřel, nebylo jen o mně, ale o celém týmu. Hráči, kteří na penaltu šli, zachovali chladnou hlavu a s přehledem proměnili," řekl Pavlenka pro agenturu Sport Invest, která ho zastupuje.

"I když já je vlastně doteď neviděl, protože jsem celou dobu koukal na fanoušky. Když jsem viděl, že se radují, věděl jsem, že padl gól," pokračoval gólman.

Pavlenka chytil hned první dvě penalty domácím Pacu Alcácerovi a Maximilianu Philippovi a položil základ k triumfu 4:2 v rozstřelu. "Měl jsem s trenérem sepsaný papír, kam by mohli střelci Dortmundu zahrávat penalty. Měl jsem tam vlastně jen tři hráče - Reuse, Alcácera a Witsela. Reus už v tu dobu nehrál. Věděl jsem, že zrovna tito hráči při penaltách dost mění strany, takže byla otázka nervů, kdo vydrží déle chladný," podotkl Pavlenka.

"Penalty jsou už loterie, už to bylo jen o tom zůstat v klidu a snažit se trochu střelce rozhodit. Jsem rád, že se mi to podařilo. Hned první penaltu jsem chytil, vzápětí druhou. Věděl jsem, že tím dostanu Dortmund pod tlak," doplnil šestadvacetiletý gólman.

Před penaltami věřil v postup, neboť Brémy v prodloužení dvakrát srovnaly. "Doufal jsem, že máme trochu psychickou výhodu, poslední vyrovnávací gól padl minutu před koncem prodloužení. Myslím, že jsme to v penaltovém rozstřelu potvrdili," uvedl Pavlenka.

Byl i u vyrovnávací branky Martina Harnika ze 119. minuty, neboť se v závěrečném náporu rozhodl podpořit útok a vyběhnout do soupeřova pokutového území. "Ve 117. minutě, kdy jsme zahrávali roh, jsem se koukl na střídačku, jestli tam mám jít. Trenér na mě mával, že jo. Z prvního rohu nic nebylo, ale hned vzápětí jsme měli další. I když jsem se k balonu nedostal, Martin Harnik to tam na zadní tyči doklepl," podotkl Pavlenka.

Doufal, že zápas nebude mít stejný průběh jako loňský pohárový duel v Leverkusenu. "Na ten zápas jsem si samozřejmě vzpomněl. Tam jsme taky měli dobrý začátek, vedli jsme dokonce 2:0. Zápas šel za stavu 2:2 do prodloužení a nakonec jsme padli 2:4. Tentokrát bylo důležité, že jsme vždy dokázali hned odpovědět," řekl Pavlenka.

Postupem přes lídra německé ligy si Brémy spravily chuť po poslední remíze 1:1 v Norimberku, po které jsou v nejvyšší soutěži desáté. "Zápas v Norimberku jsme nezvládli ani herně, takže jsme to chtěli nějak odčinit proti Dortmundu, který je momentálně možná nejlepší tým v bundeslize. To se povedlo a teď to musíme doma potvrdit s Augsburgem v lize, abychom se dotáhli na příčky zajišťující poháry," dodal.