29. 5. 2020

Pluskal sbíral trofeje jako Masopust a dostal se i do výběru světa

Byl to pracant a bojovník, který se nevzdává. Roky to v československé reprezentaci a Dukle táhl s Josefem Masopustem nebo Ladislavem Novákem, se kterými slavil velké týmové úspěchy. Obránce Svatopluk Pluskal se dostal až do světového výběru hvězd, když anglický fotbal slavil sto let.

Pluskal byl tvrďák… Pravda, sem tam předvedl hrubější zákrok, ale jinak se mohl pro svůj tým přetrhnout. Jako jeden z prvních v Československu, kdy ještě spousta tréninků probíhala na škváře, začal používat skluzy. A když si v zápase proti Samaře utrhl meniskus, nenechal se vystřídat a utkání dohrál!

S fotbalem sice začínal ve Zlíně, ale brzy se dostal do Dukly, kde vydržel až do konce kariéry. Tam se potkal třeba s Josefem Masopustem, se kterým je pojilo velké přátelství.

Masopust na to před lety vzpomínal: „Já byl ještě v Teplicích, on ve Zlíně. A sešli jsme se na srazu reprezentačních lvíčat v Klánovicích. Dorazil s rancem buchet od maminky. Nakonec jsme nic nehráli, ale buchty jsme snědli a jeli jsme zase domů. Od té doby jsme byli kamarádi.“

Spolu tak oslavili bronz na mistrovství Evropy 1960, stříbro na mistrovství světa 1962 i osm ligových titulů s Duklou. Vždyť Pluskal v armádním klubu vydržel od roku 1951 až do roku 1966!

„Nenarodil se velkým fotbalistou,“ popisoval Ota Pavel ve známé knížce Dukla mezi mrakodrapy, „ale stal se jím v Dukle a v národním mužstvu. Měl také příliš dlouhé a silné nohy, aby s nimi mohl provádět kouzla jako Josef Masopust. Ale měl něco, z čeho rostla budoucí železná záloha: dával Masopustovi svou přítomností klid a on mohl jít kupředu.“

Za československou reprezentaci odehrál 56 zápasů. Dal v nich jediný gól – trefil se hned při své premiéře proti Rumunsku v roce 1952, a pak už ani jednou.

Ale reprezentace pro něj znamenala hodně, jak přiznal v rozhovoru pro iDNES.cz, když slavil sedmdesátiny:

„Když vyhrajete, když člověk reprezentuje vlast, to je velká radost, hřeje u srdce. A když je člověk vybrán do mužstva světa, přiznám, to byla velká hrdost.“

Poslední větou připomněl exhibiční zápas z roku 1963, kdy si anglický fotbal pozval ke stým narozeninám nejlepší hráče své doby.

A tak na hřišti byli k vidění brankář Jašin, obránce Santos, záložníci Di Stefano nebo Masopust, útočník Gento… A mezi nimi Pluskal!

„To jsem si poprvé připadal jako profík,“ dodal.

Po hráčské kariéře se stal trenérem. Působil v Plzni, do první ligy dostal Bohemians a několik let pracoval na Kypru.

Pluskal zemřel přesně před patnácti lety, 28. května 2005, ve věku nedožitých pětasedmdesáti let.