23. 7. 2021

Povedená sezona posunula reprezentanta U20 Lukáše Červa výš

Záložník reprezentace do 20 let Lukáš Červ má za sebou povedenou sezonu. Na hostování v Jihlavě odehrál 24 utkání, vstřelil 7 branek a přidal 4 asistence. I proto se nyní hráč Slavie posouvá o patro výš, na podzim bude ve FORTUNA:LIZE nastupovat za Pardubice.

Národní tým do 20 let čeká v nadcházející sezoně opět Elitní liga U20, v níž se český celek střetne například s Itálií, Německem, Anglií či Portugalskem. Ročník 2001, kam patří i Lukáš Červ, nyní v týmu doplnili hráči ročníku 2002.

„Jádro, které nyní tvoří ročník 2001, je stejné, a mladší kluci z ročníku 2002 to doplnili dobře. Myslím si, že v Elitní lize, kterou budeme hrát už na podzim, můžeme udělat dobré výsledky. Když budeme hrát to, co po nás trenér chce, a necháme na hřišti vše, tak se nemusíme bát, že bychom něco neuhráli,“ říká sebevědomě dvacetiletý střední záložník.

Sám má za sebou z individuálního pohledu úspěšnou sezonu. Chytl se na hostování v Jihlavě a patřil mezi opory týmu z Vysočiny.

„Poprvé jsem hrál druhou ligu, odehrál jsem toho dost, dal jsem nějaké góly, přidal asistence. Individuálně se mi tedy docela dařilo. Klubu se ale tolik nedařilo, spíše jsme se potáceli ve spodních patrech tabulky, ale nakonec jsme skončili sedmí, což není úplně špatné,“ bilancuje Červ sezonu 2020/2021.

Kmenového hráče Slavie vystřelila druholigová sezona na Vysočině do nejvyšší soutěže. V této sezoně bude Lukáš Červ hostovat v Pardubicích. Za možnost rozehrát se na druholigové štaci v Jihlavě je ale moc vděčný.

„Předtím jsem hrál třetí ligu za béčko Slavie a jít do druhé ligy byl velký posun. Vůbec se to nedá srovnávat. Byla to pro ně nová zkušenost i tím, že jsem byl poprvé z domova a bydlel jsem sám. Myslím si, že mě to posunulo lidsky i fotbalově,“ svěřuje se mládežnický reprezentant.

Dvacetiletý záložník si musel ve své první sezoně v profesionální soutěži zvykat i na jiný tlak. „Byl to velký tlak, protože jsme hráli o záchranu a zachránili jsme se až dvě kola před koncem. Ale posouvalo mě to i to, že jsem hrál se zkušenými hráči jako byl třeba Matúš Lacko nebo Standa Klobása, který nás mentoroval jak v kabině, tak na hřišti. Jejich rady mi do budoucna určitě pomohou,“ dodává Červ.

Kromě fotbalových schopností a dovedností je Lukáš rozeným vůdcem a hecířem. Spoluhráče neustále diriguje a povzbuzuje. „Nějak tuto vlastnost v sobě mám, vždycky mi bylo bližší než být jako leklá ryba, kluky trochu hecnout, pomoct jim slovem nebo i seřvat, když je potřeba. Taky jsem s tím měl dříve problémy, že jsem na spoluhráče řval až moc, ale myslí si, že jsem se poslední dobou zklidnil a snažím se to brát do pozitivna a pomoct klukům spíše směrem do hry, aby se třeba nebáli hrát,“ vypráví Červ.

V národním týmu do 20 let patří k nejzkušenějším. V reprezentaci U18 a U19 odehrál 23 utkání, do výběru U20 trenéra Jiřího Žiláka už patřil i v přechozí sezoně.

Přechod z juniorského do dospělého fotbalu zvládl, což ukázala druholigová sezona v Jihlavě. Nyní musí Lukáš Červ zvládnou další kariérní krok, posun do nejvyšší soutěže. S FORTUNA:LIGOU totiž má jen malou zkušenost, zaznamenal v ní jediný start, když v červenci 2020 naskočil na 16 minut za Slavii při výhře 3:1 v Liberci.

Individuální cíl pro další sezonu má dvacetiletý středopolař jasný, být znovu co nejvíce na hřišti. „Určitě bych rád hrál, v mém věku je to hodně důležité. Věřím tomu, že se mi to povede, určitě o to zabojuji,“ slibuje.