26. 4. 2020

Práce ubylo. Těším se, až se to zase rozjede, říká manažer Sionko

Za normálních okolností by teď finalizoval přípravy na EURO 2020, které ale UEFA kvůli pandemii koronaviru zrušila. „Chystali jsme se několik měsíců, takže nějaká práce přišla nazmar. Snad v září začneme zase hrát,“ říká manažer české fotbalové reprezentace Libor Sionko.

Libore, co byste za normálních okolností v těchto dnech dělal?

Řešili bychom detaily ohledně přípravného kempu v Itálii a ohledně EURO. Vlastně za měsíc nám to mělo začít. Těch věcí by v těchto dnech bylo asi hodně. A trenéři by bedlivě sledovali hráče, protože by se blížila finální nominace.

A jaká je naopak skutečnost?

Práce ubylo a řešíme něco jiného. Komunikuji s UEFA – třeba ohledně přeložení zamluveného hotelu na příští rok a dalších věcech. Času je přeci jen víc, takže se můžu věnovat i rodině. Děti hrají golf, který je i v dnešní době povolený, tak je vozím na tréninky.

UEFA v týdnu oznámila, že podzimní reprezentační okna platí. Věříte, že po zrušených cestách do USA, Itálie a na EURO už se pro národní tým nic měnit nebude?

Doufám, ale na nějaké závěry je ještě asi brzy. Do září je spousta času. V Česku může být situace slušná, ale reprezentace létá po celé Evropě – a v tuhle chvíli prostě nevíme, jak to bude na podzim vypadat u nás, natož v jiných zemích.

Mimochodem, půjde přípravy na EURO, tréninkový kemp v Itálii nebo výjezd do USA využít i příští rok?

Na tohle je taky dost času. Já bych si samozřejmě přál, abychom mohli využít zázemí, které jsme vyjednali. Snažili jsme se, abychom v Itálii i na mistrovství Evropy měli co nejlepší podmínky. Ale tohle vám v současné situaci nikdo nepotvrdí.

U národního týmu jste skoro rok a půl. Jaká to byla doba?

Práce, kterou dělám, mě naplňuje, takže jsem spokojený. Myslím, že jsem měl velkou výhodu v tom, že jsem jako manažer předtím působil u reprezentace do jednadvaceti let. Díky tomu jsem se otrkal. U áčka jsme potom zažili postup na EURO, takže to období musím hodnotit jako jednoznačně úspěšné. A zároveň se strašně těším na to, co přijde.

Co vlastně práce manažera reprezentace obnáší?

Starám se o veškerý chod a provoz reprezentace. Dělám rozpočet, organizaci hotelů, transfery, prémie, zajištění realizačního týmu… Nad těmito záležitostmi mám kontrolu a zodpovědnost, aby se trenéři mohli věnovat opravdu jen výběru hráčů, koučování a přípravě na zápasy.

Na co se aktuálně nejvíc těšíte?

Až se to zase rozjede. Až se s trenéry potkáme v kanceláři. Těším se, až se zase začnou hrát zápasy a až se celý tým sejdeme na reprezentačním srazu. Těším se na úspěchy. Fotbal mi strašně chybí. Jasně, je fajn si trochu odpočinout, ale práce u reprezentace mě naplňuje, a tak doufám, že ji už brzy zase budu moct dělat naplno.