22. 12. 2017

Před 14 lety získal Pavel Nedvěd Zlatý míč

V pondělí 22. prosince 2003 získal Pavel Nedvěd ocenění Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Tehdejší kapitán české fotbalové reprezentace uspěl jako teprve druhý český hráč po Josefu Masopustovi, který se z trofeje radoval v roce 1962.
 

 

V hlasování novinářů v prestižní anketě francouzského týdeníku France Football zvítězil s velkým náskokem před Francouzem Thierrym Henrym a Italem Paolem Maldinim. Nedvěd získal 190 bodů, bylo to o dvaašedesát víc než měl druhý Henry. Třetí Maldini byl o dalších pět bodů zpět. 

„Samozřejmě je to individuální ocenění a já rád sbíral spíš týmové úspěchy. V tom roce jsme ale vyhráli titul a vyhráli i v Lize mistrů, takže já to beru tak, že jsem Zlatý míč nevyhrál já, ale celý náš tým,“ vrací se k ocenění z roku 2003 legenda italského Juventusu Pavel Nedvěd.

Zisk Zlatého míče byl už druhým významným oceněním, které "Grande Paolo" v prosinci 2003 obdržel.

O necelé dva týdny dříve zvítězil jako dosud jediný český hráč v anketě britského měsíčníku World Soccer o nejlepšího fotbalistu světa. Hlasující mu dali přednost před Nizozemcem Ruudem van Nistelrooijem i Španělem Raúlem.