8. 6. 2020

Před 30 lety začal šampionát v Itálii, poslední turnaj československé reprezentace

Mistrovství světa ve fotbale v Itálii v roce 1990 bylo z českého pohledu v mnohém výjimečné. 

Mimo jiné bylo místem posledního vystoupení společné československé reprezentace na světovém šampionátu. Ten byl zahájen před 30 lety, 8. června 1990.

Mistrovství v Itálii bylo také posledním, na kterém český, resp. československý fotbal slavil úspěch, a předposledním, na který se reprezentace (včetně české) probojovala. Italský šampionát, který byl mimo jiné první velkou fotbalovou akcí po pádu komunistického režimu a otevření hranic.

Československo do turnaje vstoupilo výhrou 5:1 nad USA, následně porazilo 1:0 Rakousko a po prohře 0:2 s Itálií skončilo druhé ve skupině.

V osmifinále si poradilo 4:1 s Kostarikou, třemi góly se blýskl Tomáš Skuhravý, který se s pěti góly stal druhým nejlepším střelcem a hvězdou šampionátu.

Konečnou se pro čs. reprezentanty stal čtvrtfinálový souboj s Německem, který prohráli 0:1. Pro československé fotbalisty byl šampionát výjimečný i účastí fanoušků, kteří díky pádu železné opony mohli přijet, ale i tím, že si hráči po mistrovství mohli díky svým výkonům vyjednat kvalitní zahraniční angažmá.

V pořadí 14. mistrovství světa skončilo 8. července stejně jako předchozí šampionát v Mexiku soubojem Argentiny a Německa, přičemž tentokrát se radovali z již třetího titulu mistrů světa Němci.