1. 12. 2018

Před losem kvalifikace ME: trenér Šilhavý by rád skupinu s pěti týmy

Český národní tým se v neděli po obědě dozví soupeře pro kvalifikační skupinu o postupu na mistrovství Evropy v roce 2020. Los proběhne v neděli 2. prosince v Dublinu, český tým je nasazený v druhém výkonnostním koši.

Češi tak mají jistotu, že nenarazí na Německo, Island, Bosnu a Hercegovinu, Ukrajinu, Dánsko, Rusko, Rakousko, Wales a Švédsko. I tak ale mohou dostat těžkou skupinu, jakou by byla například kombinace Francie, Srbska a Rumunska. Los však může být i příznivější a vybrat kombinaci Polsko, Finsko, Estonsko.

„Samozřejmě se těším. Samotný los je specifickou záležitostí a v podání UEFA také slavnostním aktem. Navíc jsem rád, že jsme splnili cíl a přijíždíme jako člen druhého výkonnostního koše,“ řekl před nedělním losem trenér Jaroslav Šilhavý.

„Při samotném losu nervózní určitě budu, ale spíše jen ze zvědavosti. Nemám žádné preference, žádnou vysněnou nebo naopak nechtěnou skupinu. Ať los dopadne jakkoliv, vezmu to jako fakt,“ pokračoval Šilhavý.

„Pokud bych si přeci jen jedno mohl vybrat, bral bych skupinu s pěti účastníky. Dva zápasy proti týmům ze šestého koše, který by odpadly, bychom mohli věnovat přátelským duelům. Se vším respektem by byly pro nás smysluplnější konfrontace se soupeři, se kterými se neočekává výhra o hodně gólů,“ uvedl trenér.

Hráči národního týmu by zejména z prvního koše rádi dostali některého z fotbalových gigantů jako jsou mistři světa Francouzi nebo Anglie. "Vždy byl můj sen zahrát si ve Wembley, proto bych chtěl Anglii. A také Kosovo, protože tam mám dva spoluhráče z Rizesporu," vyslovil přání stoper Jakub Brabec.

"Chtěl bych Francii, protože má v kádru řadu skvělých fotbalistů. A také Finsko, protože tam pár lidí znám," přidal záložník Jakub Jankto.

„Přál bych si Anglii, protože tu působím a chtěl bych, aby si tu reprezentace zahrála. A Izrael, kde hrají moji dva dobří kamarádi a bývalí spoluhráči z Brightonu,“ přidal svůj tip Jiří Skalák.

Na šampionátu v roce 2020 se představí 24 týmů, a tak se v kvalifikaci bude hrát o 20 účastnických míst. UEFA rozdělí losem 55 zemí do 10 skupin, z nichž vždy dva nejlepší celky postoupí na mistrovství. Z nepostupujících se na základě výsledků v Lize národů určí 16 účastníků baráže, ve které se bude hrát o zbylá čtyři místa na turnaji konaném napříč celou Evropou.

Kvalifikace proběhne od března do listopadu příštího roku. Celky v pětičlenných skupinách budou mít volné dva termíny na přátelské zápasy. Čtyři vítězové skupin v první lize Ligy národů Anglie, Nizozemsko, Portugalsko a Švýcarsko budou automaticky nalosováni do pětičlenných skupin A, B, C, D, jelikož potřebují volné termíny na červnové Final Four o celkové prvenství v Lize národů.

„V každém případě nás hned od pondělí čeká množství další práce. V první fázi samozřejmě především u videa, následně i sledování na vlastní oči, materiály pro naše hráče a chystání samotných srazů,“ dodal trenér Šilhavý.

Rozdělení zemí do košů pro losování kvalifikace ME ve fotbale 2020 (2. prosince v Dublinu):

Týmy z Final Four Ligy národů budou automaticky nalosovány do kvalifikačních skupin A, B, C, D pouze o pěti účastnících, aby měly čas v červnu sehrát finále Ligy národů.

Final Four: Švýcarsko, Nizozemsko, Portugalsko, Anglie.
1. koš: Belgie, Francie, Španělsko, Itálie, Chorvatsko, Polsko.
2. koš: Německo, Island, Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Dánsko, Rusko, Rakousko, Wales, Česká republika, Švédsko.
3. koš: Slovensko, Turecko, Irsko, Severní Irsko, Norsko, Srbsko, Finsko, Skotsko, Bulharsko, Izrael.
4. koš: Rumunsko, Maďarsko, Řecko, Albánie, Černá Hora, Kypr, Estonsko, Slovinsko, Litva, Gruzie.
5. koš: Makedonie, Bělorusko, Kosovo, Lucembursko, Arménie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Moldavsko, Gibraltar, Faerské ostrovy
6. koš: Malta, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Andorra, San Marino.