27. 7. 2017

Prestižní Haraštův Memoriál pro Viktorii Plzeň

V Jihomoravském regionu skončil jeden z tradičních mládežnických turnajů hráčů do 17 let – Memoriál Františka Harašty. Za účasti předních českých i moravských celků, reprezentačního výběru do 16 let i hostů z Bratislavy se z vítězství radují plzeňští fotbalisté.

Dvoudenní klání ve dvou skupinách nabídlo představení budoucích nadějí českého fotbalu z celé republiky. Moravskou část reprezentovaly týmy z Ostravy, Olomouce a Brna, českou pak Mladá Boleslav, Plzeň a Sparta. Hosty na turnaji byl výběr Bratislavy a tradičním účastníkem mimo určenou kategorii pak reprezentace do 16 let, kterou nově vede Václav Kotal. “Absolvovali jsme s týmem první poznávací zápasy na turnaji v Číně a teď se s hráči dále seznamujeme. Jsou tu zajímaví fotbalisté, ale vidím určitě řadu věcí a prostoru ke zlepšení. Turnaj ukazuje, že mají předpoklady, ale proti některým o rok starším soupeřům je ještě vidět deficit jak fyzický, tak také v organizaci hry,“ popisuje první poznatky Kotal.

Přesto jeho výběr, který vede společně s Pavlem Šustrem a novým realizačním týmem, většině soupeřů stačil a po dvou výhrách a jedné porážce si zahrál o celkové 3.místo proti pražské Spartě. O rok starším fotbalistům podlehl 1:3, ale na turnaji zanechal dobrý dojem. „Vnímám tohle srovnání jako velmi přínosné, protože kluci potřebují vidět, co zvládnou. K tomu jim nestačí jen konfrontace se stejně starými protihráči. Je to dobrá zkušenost,“ dodává k výsledkovému úspěchu Pavel Šustr. 

Skvělé podmínky, krásné hrací plochy i organizaci turnaje si pochválil také člen Výkonného výboru SFZ Juraj Jánošík. „Je to skvělý turnaj, výborní soupeři, perfektní organizace, jsme velmi rádi, že tuhle spolupráci s českou stranou máme,“ pochvaloval si dvoudenní fotbalové setkání Jánošík. "Myslím, že je to jedna z velmi příjemných tradic, kterými vzpomínáme na osobnosti fotbalu, které se zasloužily o rozvoj a výchovu mladých hráčů,“ připomněl podtext turnaje ředitel Sportovně-technického oddělení FAČR Michal Prokeš.

Turnaj nabídl pohled na nejtalentovanější hráče i kluby, které s mládeží intenzivně pracují. Nechyběla na něm řada fotbalových osobností, včetně trenéra slovenské reprezentace do 21 let Pavla Hapala, jehož syn na turnaji přispěl ke třetímu místu pražské Sparty.

„Bylo se opravdu na co dívat. Jsme moc rádi, že se tady představilo velké procento hráčů, kteří momentálně působí v Regionálních fotbalových akademiích (RFA). O rok mladší reprezentace měla 80% hráčů z akademií a stačila svým soupeřům více než v předchozích letech. Na vítězné Plzni pak bylo silou i fotbalovým projevem vidět, že většina kluků z tohoto ročníku má za sebou vlastně dvouletý akademický cyklus,“ poukázal na efekt investice do RFA vedoucí úseku talentované mládeže Antonín Barák.

V duelu o první místo si to rozdali vítězové skupin a o celkovém prvenství rozhodla o vítězství v aktuálním ročníku Memoriálu Františka Harašty proti Mladé Boleslavi jediným gólem Viktoria Plzeň.

 

Výsledky 15. ročníku Memoriálu Františka Harašty

Skupina A

SK Sigma Olomouc - ČR U-16 1:2
FC Zbrojovka Brno - FC Viktoria Plzeň 1:5
ČR U-16 - FC Viktoria Plzeň 0:1
SK Sigma Olomouc - FC Zbrojovka Brno 4:0
FC Zbrojovka Brno - ČR U-16 0:2
FC Viktoria Plzeň - SK Sigma Olomouc 2:0

Skupina B

FC Baník Ostrava - Bratislavský FZ 2:0
AC Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 1:2
Bratislavský FZ - FK Mladá Boleslav 1:0
FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha 0:1
AC Sparta Praha - Bratislavský FZ 3:2
FK Mladá Boleslav - FC Baník Ostrava 2:0

Utkání o umístění

o 7. - 8. místo: FC Zbrojovka Brno - Bratislavský FZ 2:3
o 5. - 6. místo: SK Sigma Olomouc - FC Baník Ostrava 0:1
o 3. - 4. místo: ČR U-16 - AC Sparta Praha 1:3
Finálové utkání: FC Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 1:0 

Konečné pořadí 15. ročníku Memoriálu Františka Harašty

1. FC Viktoria Plzeň U17
2. FK Mladá Boleslav U17
3. AC Sparta Praha U17
4. Reprezentace ČR U16
5. FC Baník Ostrava U17
6. SK Sigma Olomouc U17
7. Bratislavský FZ U17
8. Zbrojovka Brno U17