3. 12. 2018

Připomeňte si zápasy s Anglií, Bulharskem i Černou Horou

Před deseti lety se odehrálo poslední dosavadní vzájemné utkání mezi Anglií a Českem. Tehdy skončil přípravný zápas remízou 2:2. S Bulharskem jsme se naposledy utkali před pěti lety v rámci kvalifikace mistrovství světa a Černou Horu jsme porazili v baráži před sedmi lety. S Kosovem nás čeká v roce 2019 premiéra. Připomeňte si zápasy s Anglií, Bulharskem a Černou Horou. 

INFORMACE O LOSU KVALIFIKACE ME 2020

Vzájemná bilance mezi Anglií a naší reprezentací hovoří poměrně jasně. V patnácti zápasech proti Československu a Česku vyhrála Anglie devětkrát. Čtyřikrát skončil zápas remízou, dvakrát vítězstvím našeho týmu.

Od roku 1994 se český tým utkal s anglickým dvakrát. V roce 1998 vyhrála Anglie 2:0, branky tehdy dali Anderton a Merson. O čtrnáct let později, v srpnu roku 2008, sehráli čeští fotbalisté přípravný zápas ve Wembley s výsledkem 2:2.

Skóre tehdy otevřel Milan Baroš, vyrovnal Wes Brown, vedení českému týmu vrátil po přestávce Marek Jankulovski, ale remízu trefil v druhé minutě nastavení Joe Cole.

Jak tehdy vypadaly sestavy?

Anglie: James – Brown, Terry, R. Ferdinand (58. Woodgate), A. Cole – Beckham (78. Bentley), Barry, Lampard (79. Bentley), Gerrard (57. J. Cole) - Defoe (46. Heskey), Rooney (69. Downing). Trenér: Capello.

ČR: Čech – Grygera (46. Pospěch), Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski – Kováč (76. Rajnoch) - Vlček (46. Jarolím), Plašil (90. Papadopulos), Polák, Šírl (75. Kadlec) - Baroš (46. Svěrkoš). Trenér: Rada.

Ještě bohatší historii vzájemných zápasů má československý a český tým s Bulharskem, se kterým v minulosti odehrál 19 zápasů. Tentokrát je bilance pozitivnější, když máme na kontě osm výher. Ve čtyřech zápasech došlo k remízu, sedmkrát vyhrál soupeř.

Jedním z památných zápasů je jistě vysoké vítězství 6:0 v roce 2001 na pražské Letné v rámci kvalifikace mistrovství světa, kdy po dvou gólech dávali Rosický s Nedvědem a další přidali Baroš s Lokvencem.

Poslední vzájemný zápas se datuje do října roku 2013, kdy český tým vyhrál v posledním zápase kvalifikace o světový šampionát v Bulharsku 1:0 díky střele současného kapitána Bořka Dočkala.

Tehdejší sestavy?

Bulharsko: Stojanov - J. Minev, I. Milanov, I. Ivanov, Zanev – Manolev, Gadžev, G. Milanov (46. Rangelov) - Popov – Gargarov (56. Marquinhos), V. Hristov (73. Slavčev). Trenér: Penev.

ČR: Čech – Rajtoral, Mazuch, Suchý, M. Kadlec – Dočkal (84. Vaněk), Hübschman, Plašil, Jiráček (90.+1 Hušbauer) - Kozák, V. Kadlec (90. Lafata). Trenér: Pešice.

Proti Černé Hoře má český tým stoprocentní bilanci, když oba týmy proti sobě zatím nastoupily dvakrát. Oba se odehrály v roce 2011 v rámci baráže o postup na evropský šampionát.

V domácím utkání na Letné rozhodly o výhře českého týmu góly Václava Pilaře a Tomáše Sivoka.

Odveta v Černé Hoře skončila českým vítězstvím 1:0 díky gólu záložníka Petra Jiráčka. Český tým tak mohl slavit postup na EURO 2012. 

V jakém složení tehdy týmy hrály?

Černá Hora: M. Bložovič – Pavičevič, Džudovič, Savič, V. Božovič (79. Djalovič) – Bečiraj (57. Delibašič), Zverotič, Drinčič, Damjanovič (76. Vukčevič) – Vučinič, Jovetič. Trenér: Brnović.

ČR: Čech – Gebre Selassie, Sivok, Hubník, M. Kadlec – Rezek (60. Pospěch), Plašil, Rosický, Jiráček, Pilař (69. Kolář) – Pekhart (84. Baroš). Trenér: Bílek.