12. 1. 2021

Pro budoucí U21 se rodí silný tým

Budoucí reprezentaci do 21 let se rodí silná generace. Hráči narození v roce 2000 se v kovidové době chytili příležitosti a začali nastupovat v lize, kde se jich objevilo už 28 a někteří jsou oporami svých týmů.

Hráči ročníku 2000 spadají do reprezentační kategorie U20, byť někteří z nich už nakoukli i do současné jednadvacítky, která se probojovala na letošní evropský šampionát. Trenér reprezentačního výběru do 20 let Jiří Žilák sleduje jejich přibývající ligové starty s optimismem.

„Při hodnocení výchovného procesu hráče je základním měřítkem, kolik hráčů se uplatní v dospělém fotbale. Úspěchy v mládežnických kategoriích jsou pomíjivé, klíčovým parametrem je schopnost prosadit se mezi dospělými,“ říká sedmatřicetiletý kouč.

Před rokem a půl se hráči ročníku 2000 kvalifikovali na evropský šampionát U19 v Arménii. Tam tým Jana Suchopárka nepostoupil ze skupiny. S dospělým fotbalem měl tehdy zkušenosti pouze Tomáš Solil, který nastupoval za Pardubice v druhé nejvyšší soutěži.

Současná pandemie covidu-19 mladším hráčům pomohla. Ve Fortuna lize je povoleno pět střídání během utkání, zápasy se hrají v kratších intervalech a někdy v tzv. anglických týdnech, prvoligové kádry jsou širší pro případ zranění z vytíženosti či nakažení hráčů koronavirem. Mladíkům se tak otevírá větší prostor.

„Za rok a půl od evropského šampionátu devatenáctek v Arménii se portfolio hráčů ročníku 2000 nastupujících v první lize hodně rozrostlo. Dnešní dvacítka se skládá z těch, co na mistrovství Evropy byli, z těch, kteří v reprezentaci byli i tehdy, ale na šampionát se nepodívali, a také se objevili úplně noví hráči. Jako třeba Michal Beran nebo Filip Souček,“ říká Žilák.

Někteří patří dokonce mezi opory svých celků. Například Tomáš Ostrák z Karviné. Záložník, který je ve slezském celku na hostování z 1. FC Köln, nevynechal na podzim ve Fortuna lize jediný duel, vždy nastoupil v základní sestavě, šestkrát byl vyhlášen hráčem utkání a v počtu odehraných minut je v lize po podzimu na 11. pozici.

Mezi nepostradatelné patří ve svých týmech také Tomáš Solil, který v dresu pardubického nováčka chyběl na podzim pouze jednou. Pro Teplice je zase oporou kmenový hráč Atalanty Bergamo David Heidenreich. Dvacetiletý obránce nastupoval za severočeský klub pravidelně v základní sestavě až do 7. kola, na konci listopadu se totiž zranil.

V mistrovské Slavii se skvěle chytil David Zima. Již v jarní části minulé sezony zaznamenal po koronavirové pauze 10 startů v základní sestavě červenobílých. V této sezoně Fortuna ligy přidal dalších 10 zápasů a bonusových 5 si připsal v duelech Evropské ligy.

Zajímavý jménem je také záložník Viktorie Plzeň Pavel Šulc, který strávil jaro a podzim v Českých Budějovicích. Chytil se už na předchozím hostování v Opavě, kde na podzim 2019 nastoupil do 15 utkání (9x v základu). I po přesunu na jih Čech se mu dařilo, v Českých Budějovicích přidal dalších 15 ligových duelů, z nichž v 11 nechyběl v úvodní jedenáctce. Loni na podzim ho bohužel zbrzdilo zranění.

Ostrák, Zima, Šulc nebo Michal Kohút ze Slovácka patří právě k těm, kteří již mají starty za současnou reprezentaci do 21 let trenéra Karla Krejčího. Slávista Zima už dokonce dostal i pozvánku do reprezentačního A-týmu, když byl v listopadu dodatečně nominován pro duel Ligy národů se Slovenskem.

Mezi důležité hráče svých týmů patří také brněnský Ondřej Pachlopník nebo Michal Beran z Liberce. Víc než 30 ligových startů už má na svém kontě třeba liberecký Michal Fukala nebo sparťan Filip Souček.

„Vzhledem k tomu, že hráčů ročníku 2000, kteří nastupují v nejvyšší soutěži, je hodně, je to předpoklad k tomu, že budeme mít silnou jednadvacítku. Někteří z kluků třeba postupem času doplní i A-tým,“ přemýšlí trenér Žilák.

Reprezentanti v kategorii U20 nemají žádnou kvalifikaci a nehrají ani žádný oficiální turnaj, přesto jsou, co se týká mezinárodních zkušeností, velmi dobře připraveni pro následné kvalifikační boje v jednadvacítce. 

Čeští reprezentanti do 20 let totiž nastupují v Elitní lize U20, což je uzavřená soutěž, kde hraje každý s každým. Češi se tam konfrontují s Anglií, Německem, Itálií, Nizozemskem, Portugalskem, Švýcarskem či Polskem. „Setkáváme se s takovými soupeři, že kvalitou utkání dokážeme hráče velice dobře připravit na nadcházející ostré kvalifikační boje v jednadvacítce,“ říká současný kouč reprezentantů do 20 let Žilák.

Podle toho, jak se nyní hráči ročníku 2000 v dospělém fotbale a v nejvyšší soutěži prosazují, si myslí, že současná dvacítka je výjimečná. „Cítím, že je to silný ročník,“ uzavírá Žilák.

Hráči ročníku 2000 se starty ve Fortuna lize:

Hráč Klub Pozice Celkem v lize Zápasy 2020/21 Základní sestava 2020/21
Martin Melichar Příbram brankář 15 6 6
Vladimír Neuman Karviná brankář 6 5 5
Michal Fukala Liberec obránce 33 10 5
David Zima Slavia obránce 24 10 10
Štěpán Harazim Opava obránce 17 10 3
Jan Knapík Teplice obránce 16 4 0
David Heidenreich Teplice obránce 7 7 7
Filip Souček Sparta záložník 31 8 4
Pavel Šulc Č. Budějovice záložník 30 4 4
Michal Beran Liberec záložník 22 10 7
Filip Kaloč Ostrava záložník 18 7 4
Michal Kohút Slovácko záložník 17 9 6
Tomáš Ostrák Karviná záložník 14 14 14
Tomáš Solil Pardubice záložník 13 13 13
Patrik Slaměna Zlín záložník 13 5 1
Ondřej Pachlopník Brno záložník 12 12 7
Matěj Valenta Č. Budějovice záložník 7 6 1
Tomáš Čvančara Jablonec útočník 10 9 3
Pavel Osmančík Bohemians 1905 útočník 8 7 0


Také nastoupili v nejvyšší soutěži: František Belej (Příbram), Jakub Kolář (Zlín), Jaromír Srubek (Slovácko), Daniel Kováč (Teplice), Lukáš Hušek (Pardubice), Kristian Michal (Liberec), Martin Vlachovský (Karviná), Tomáš Koschatzký (Opava), Denis Darmovzal (Opava)

Statistiky k datu 11. 1. 2021.