16. 3. 2021

První letošní nominace: se Zimou či Peškem, ale hráči z Německa odletí dřív

Trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý oznámil nominaci sedmadvaceti hráčů, kteří příští týden vstoupí do kvalifikace o postup na mistrovství světa 2022. 

Pozvánku kromě obvyklých opor dostali mimo jiné David Zima bez jediného mezinárodního startu nebo Jakub Pešek a Tomáš Malínský, kteří mají na kontě jeden zápas za národní tým.

Soupiska je širší než obvykle, a to kvůli pandemii COVID-19.

„Všichni hráči z německé ligy – Jiří Pavlenka, Pavel Kadeřábek, Vladimír Darida a Patrik Schick – budou bohužel k dispozici jen na úvodní zápas v Estonsku. Přicestují rovnou do Tallinnu a po utkání se vrátí zase domů. Pokud by jeli do Česka a Velké Británie, museli by následně v Německu do karantény, takže je kluby pustí právě jen na první zápas. Pokud hrozí pětidenní a delší karanténa, kluby nemusí hráče podle platných pravidel uvolnit,“ vysvětlil manažer české reprezentace Libor Sionko.

 

Národní tým v tuto chvíli nepočítá s hráči z Viktorie Plzeň, kteří jsou kvůli několika pozitivním testům v karanténě. Mimo jiné i proto trenéři ukázali na hráče, kteří zatím tolik zkušeností s reprezentačním dresem nemají.

„Jakub Pešek byl v reprezentaci zatím jednou – v narychlo poskládaném mužstvu loni v září proti Skotsku, když původní kádr musel do karantény. Vidíme v něm potenciál, takže šanci si určitě zaslouží. Podobně je na tom Tomáš Malínský, který se nám do kádru hodí typologicky. David Zima už s námi byl, když se připojil na několik závěrečných dnů listopadového srazu. Navíc předvádí výborné výkony ve Slavii, i když je mu pořád jen dvacet let,“ uvedl trenér Jaroslav Šilhavý.

V nominaci je také útočník Tomáš Pekhart, který listopadový sraz ukončil po pozitivním výsledku na COVID-19. Poslední zápas za reprezentaci odehrál v roce 2013. Aktuálně se mu střelecky daří – je nejlepším střelcem polské ligy.

Čeští fotbalisté se sejdou v pondělí 22. března v Praze. Následně odehrají tři utkání kvalifikace o postup na mistrovství světa – v Estonsku (24. března), doma proti Belgii (27. března) a ve Walesu (30. března).