11. 12. 2018

Řekům i Chorvatům budeme chtít oplatit předchozí kvalifikaci

Úterní los kvalifikace o postup na evropský šampionát hráčů do 21 let rozhodl o tom, že český tým se utká, stejně jako v předchozím kvalifikačním cyklu, s Chorvatskem, Řeckem a San Marinem. K nim přibyly týmy Skotska a Litvy.

Fakt, že český tým v předchozí kvalifikaci skončil za Chorvatskem a Řeckem, může podle nového trenéra jednadvacítky Karla Krejčího sloužit jako pozitivní motivace. Jaké jsou ohlasy na los kvalifikace?

Karel Krejčí: „Skupina je na první pohled hodně vyrovnaná a otevřená pro všechny týmy. Nebral bych to tak, že jsme mohli dopadnout lépe nebo hůř, bereme los jako fakt, stěžovat si určitě nemůžeme. Z prvního koše si moc nevyberete, týmy mají obrovskou sílu, ale Chorvatsko je možná o něco schůdnější než tradiční giganti jako Německo nebo Anglie s Francií.

Ale ukáže se na hřišti, Chorvati nám svoji sílu společně s Řeckem ukázali v poslední kvalifikaci, kdy jsme skončili pod nimi. Na druhou stranu to teď může pro náš tým posloužit jako pozitivní motivace. Bude velká výzva jim to v nové kvalifikaci oplatit. Oběma týmům tedy máme co vracet a věřím, že tentokrát se budeme radovat my.

Vedle Chorvatska a Řecka bych nezapomínal ani na Skotsko, které může být nebezpečné pro všechny – hlavně na domácí půdě. Litva a San Marino pro nás bude trochu neznámá, ale máme do startu kvalifikace dost času na to, abychom nasbírali maximum informací. Už jsem to zmiňoval několikrát, náš tým má svoji sílu, v minulosti to opakovaně ukázal, a i teď máme jednoznačný cíl – budeme se prát o postup, i když ten klíč není úplně jednoduchý.“

Matěj Chaluš (obránce): „Los jsem pečlivě sledoval a můžeme být rádi, že jsme určitě v relativně hratelné skupině, v níž si to můžeme otevřeně rozdat s každým. Skupina vypadá na první pohled hodně vyrovnaně, o postup si to rozdají klidně čtyři týmy, které se můžou navzájem obírat o body. A já věřím, že se nakonec budeme radovat my.

Každopádně naši skupinu vnímám jako jednu z těch přijatelnějších, pozitivní je také to, že se vyhneme nějakým dlouhým cestám. Co se týká soupeře z prvního koše, tak je asi lepší chytit Chorvatsko než Anglii s Německem. Ale Chorvati jsou také skvělí v každé kategorii, dokázali to proti nám i v poslední kvalifikaci jednadvacítek a dáme si na ně pozor.

Náš tým je už poměrně dlouho pohromadě, úspěch jsme udělali na mistrovství Evropy U19 v Gruzii, v kategorii U20 jsme v Elite Tournament poslední rok a půl hráli se špičkovými týmy s dobrými výsledky a prezentovali se i aktivní hrou. Dokázali jsme si, že můžeme jít otevřeně na kohokoliv a snad to tak bude platit i v kvalifikaci jednadvacítek. Sílu na to máme.“

Michal Sadílek (záložník): „Čeká nás hodně vyrovnaná, ale hratelná skupina, na postup bude mít ambice víc týmů. Jsem s ní ale spokojený. Chorvatsko asi je favoritem, ale my se té role také nemůžeme zříct. S naším ročníkem jsme už v minulosti hráli na mistrovství Evropy U17 i U19, jsme dlouho spolu a něco dokázali. Máme šanci hrát o postup. A další soupeři vedle Chorvatska?

Hlavně na Řecko se těším, v minulé kvalifikaci nám ukázali svoji sílu a s nimi by to mohly být i teď dobré zápasy. Skotsko bude také nepříjemné, týmy z Britských ostrovů to mají tradičně založené na bojovnosti, ale třeba na Skotsko jsme narazili v kvalifikaci U19 a už tehdy mělo velmi šikovné hráče do ofenzivy.

Teď ale takové zápasy musíme vyhrávat, stejně jako s Litvou a samozřejmě San Marinem. Chceme jednoznačně postoupit, s klukama jsme v kontaktu a nikdo si nepřeje nic jiného. Minulé jednadvacítce se to bohužel nepovedlo. My teď musíme dohromady držet jako jeden tým a jedině tak to můžeme na Euro dotáhnout.“

Informace o losu, program či bilanci s ostatními týmy najdete ZDE.