7. 12. 2022

REPRE TALK | Adam Hložek: Chtěl jsem se posunout fotbalově i lidsky

Má za sebou první měsíce v Leverkusenu, kde se snaží napevno probít do základní sestavy. Adam Hložek si na podzim v Německu připsal dva góly a tři asistence. 

Věří, že druhá část sezony bude úspěšnější nejenom z osobního hlediska, ale tabulkou bude stoupat také ambiciózní tým. Navíc ho v příštím roce čeká boj o postup na mistrovství Evropy 2024, které bude hostit právě Německo. O tom všem mluvil v dalším díle REPRE TALK.

Adame, EURO jste zažil už loni, kdy ho pořádala města po celé Evropě. Dovedete si představit, jak bude turnaj vypadat, když ho bude pořádat tak fotbalová země?

Teď je hlavní, abychom tam postoupili. Až pak se můžeme bavit, jak ten turnaj bude vypadat. Ale bylo by pro nás plus, že to bude právě v Německu, pro nás skoro na domácí půdě, protože by odpadlo zdlouhavé cestování jak pro tým, tak pro fanoušky. Věřím, že na EURO postoupíme.

Na podzim jste reprezentoval jen v září. Je hezčí přijet na sraz ze zahraničí? Je pro vás pak reprezentace vzácnější?

Už to tak popisovali i další kluci, kteří působí v zahraničí. Musím říct, že jsem se na ten zářijový sraz hodně těšil. V Česku jsem předtím nebyl dva měsíce, takže to bylo ještě o něco vzácnější.

Jak vlastně hodnotíte první měsíce v Leverkusenu?

Věděl jsem, že to bude složité. Celému týmu se na podzim moc nedařilo, takže ta adaptace byla o to složitější. Ale na život v Německu jsem si zvykl celkem rychle. Věřím, že ve druhé polovině sezony výsledky zlomíme, a vrátíme se na dobrou cestu.

 

Je adaptace těžší, než jste čekal?

Neřekl bych, že jsem vyvalenej, ale liga je rychlejší a náročnější. S tím jsem tam ovšem šel – chtěl jsem se fotbalově i lidsky posunout. Doufám, že výsledky budeme mít na jaře lepší, a ode mě budou přicházet góly a asistence.

Na co bylo nejtěžší si zvyknout?

Přijeli jsme s přítelkyní do cizího města, které jsme neznali. Hodně nám pomohl Patrik Schick, který nám vždycky se vším poradil. A co se týče fotbalové stránky, tak jsem to takhle nějak čekal.

Stejně jako ve Spartě jste nastupoval na několika pozicích. Kde se tedy cítíte nejlíp?

Je pravda, že i ve Spartě jsem začínal na pravé straně, ale pak mě posunuli i na hrot, doleva nebo na podhrot. Snažím se předvést co nejlepší výkon, ať nastoupím kdekoliv, ale nejlíp se cítím asi na té podhrotové pozici.

Jak moc vám pomáhá, že je v týmu také Patrik Schick?

Vždycky je jednodušší, když vám někdo známý může vysvětlit, jak co funguje. Navíc je v týmu také Lukáš Hradecký, kapitán, který umí slovensky. Hlavně ze začátku mi pomáhali, když jsem něco potřeboval, a díky tomu jsem to měl samozřejmě snadnější.

Jak jste na tom s němčinou?

V týmu se sice z devadesáti pěti procent používá angličtina, ale učím se hlavně německy. Nejenom pro mě bude v klubu jednodušší, když se německy dorozumím, ale samozřejmě je to důležité i třeba pro fanoušky.