19. 7. 2021

Repre U16 se poprvé sešla, chce postoupit na MS

Nová generace reprezentantů do 16 let se sešla před Memoriálem Františka Harašty. Trenér Petr Havlíček při seznámení s hráči hovořil o důležitosti slova „tým“. Také vyslovil odvážný cíl této generace, postup na světový šampionát U17.

Národní tým do 16 let čeká v tomto týdnu (od úterý 20. července do čtvrtka 22. července) Memoriál Františka Harašty. Již 19. ročník tradičního turnaje se koná vždy na jihu Moravy, česká reprezentace U16 se na něm střetává s klubovými týmy, které jsou však o rok starší, tedy kategorie U17.

Pro českou reprezentaci U16 jde o úvodní setkání vůbec, hráči se seznámili s koučem Petrem Havlíčkem a jeho realizačním týmem. Nehovořilo se jen o fotbale a taktice na nejbližší zápasy, mluvilo se také o tom, jak je důležité, aby si hráči v týmu nelhali, navzájem komunikovali, věřili si a respektovali se.

„Jakýkoliv tým, ať už je to v byznysu nebo jiném sportu, potřebuje mít cíl, jakým se vydá, a musí mít nastaveny základní pravidla fungování, a proto na to kladu velký důraz,“ říká kouč reprezentace U16 Havlíček.

V diskuzi s hráči zdůrazňoval slova důvěra, respekt, vítězná mentalita, komunikace a hlavně tým. Tento úvod uvítali i samotní hráči. „Je to důležité. Bez respektu, komunikace a důvěry, nemůže tým fungovat,“ myslí si David Hájek, útočník týmu. „Abychom měli šanci na nějaký úspěch, potřebujeme spolu dobře spolupracovat, a proto je to důležité,“ doplňuje i Bohuslav Musil, obránce národního týmu U16.

 

Trenér reprezentační šestnáctky Petr Havlíček vyslovil při úvodním setkání se svými svěřenci i odvážný cíl. Řekl jim, že cílem tohoto týmu je postup na mistrovství světa kategorie U17.

„Tým by měl vědět, jak o fotbale přemýšlím a jak o něm přemýšlí náš realizační tým. My ten cíl máme zkrátka takový. Nemyslím si, že to je vzdálené, musíme sice postoupit přes dvě fáze kvalifikace a projít mistrovstvím Evropy. Ale myslím si, že je to reálné, protože s ročníkem 2002 jsme byli na mistrovství Evropy s trenérem Václavem Kotalem a postup na světový šampionát nám utekl o jediný gól,“ vzpomíná sedmatřicetiletý kouč.

Hráčům tento smělý cíl imponoval, vědí, kam míří jejich mise. „Je dobře, že zazněla ambice postoupit až na mistrovství světa, je v pohodě, že to trenér řekl,“ myslí si David Hájek, útočník Slavie.

„Je super, že máme takto vysoké cíle. Je to reálné, máme dobrý tým a když budeme tvrdě makat a pracovat, tak bychom se mohli podívat na mistrovství Evropy a popřípadě i světa,“ doplňuje ho Bohuslav Musil, stoper Baníku Ostrava.

Nyní se ale musí národní tým do 16 let soustředit na Memoriál Františka Harašty. Již v úterý od 16:00 ve Velkých Pavlovicích tým čeká první soupeř, o rok starší hráči brněnské Zbrojovky. Mladí reprezentanti i trenér by celý turnaj rádi vyhráli.

„Mohli bychom to vyhrát, myslím, že se to české reprezentaci ještě nikdy nepovedlo. Doufám, že to tady vyhrajeme, máme kvalitní kádr, tak uvidíme,“ uzavírá odhodlaně hecíř a možný kapitán týmu Hájek. 

Nominaci trenéra Petra Havlíčka najdete ZDE. Rozlosování turnaje najdete ZDE

Repre U16 se poprvé sešla, chce postoupit na MS