4. 6. 2021

Repre U20 ukázala fotbalovost i charakter

Česká reprezentace do 20 let tvoří nový tým. K hráčům ročníku narození 2001, kteří již za „dvacítku“ nastupovali v přechozím období, se nyní přidaly i ročníky 2002. Vzájemnou součinnost ladil tým na soustředění v Břízkách.

Už v září čeká reprezentaci do 20 let další ročník Elitní ligy U20, kde se střetně například s Itálií, Německem či Anglií. V týmu dochází ke generační obměně, hráči narození v roce 2000 již v kategorii U20 nastupovat nemohou a přešli do nově se tvořící „jednadvacítky“, v týmu U20 je naopak doplnil ročník 2002.

Proto se nově tvořící národní tým U20 sešel na pětidenním soustředění v areálu Břízky v Jablonci nad Nisou.

„Jsem hlavně rád, že jsme mohli hráče poznat. Jak po fotbalové stránce, tak po lidské, protože s hráči ročníku 2002 jsme se neznali osobně. Malinko jsme se potýkali s tím, že kluci měli během jara a posledního týdne úplně rozdílnou zátěž, někdo ještě dohrával mistrovské zápasy, jiný už měl třeba volno. Během dvou tří dnů jsme to ale dali zhruba na stejnou úroveň a poslední dva dny na srazu byly úplně fantastické,“ chválí si trenér týmu Jiří Žilák.

Sílu z týmu cítí i záložník Lukáš Červ, hecíř a jeden z nejzkušenějších hráčů v reprezentaci do 20 let. Kmenový hráč Slavie strávil poslední sezonu na hostování ve Vysočině Jihlava, kde patřil k pilířům základní sestavy.

 

„Jsme teď vlastně poprvé spolu a první dva dny jsme se seznamovali. Jádro, které nyní tvoří ročník 2001, je tady stejné, a mladší kluci z ročníku 2002 to doplnili dobře. Myslím si, že v Elitní lize, kterou budeme hrát už na podzim, můžeme udělat dobré výsledky. Když budeme hrát to, co po nás trenér chce, a necháme na hřišti vše, tak se nemusíme bát, že bychom něco neuhráli,“ říká dvacetiletý Červ.

Oproti předchozí generaci reprezentace do 20 let je nyní v týmu více hráčů, kteří už nastupují mezi dospělými a opustili dorostenecké soutěže.

„Podle toho, co jsem viděl na soustředění v Břízkách v tréninku a v modelovém utkání, můžu říct, že tým je silný. Když to porovnám se situací před dvěma lety, kdy jsme měli přípravný kemp v Písku, tak tam bylo hráčů, kteří nastupovali mezi dospělými, hrozně málo. V tomto současném týmu je zastoupení hráčů, kteří hrají dospělý fotbal, hlavně ve druhé lize, poměrně vysoké,“ upozorňuje trenér Žilák.

Trenér národního týmu do 20 let byl s přípravným kempem spokojen i z pohledu charakteru hráčů, které na soustředění nominoval. „Jedna věc je fotbalová stránka, druhá nastavení do tréninkového procesu. Byl jsem nesmírně spokojen s tím, že i v tomto období, kdy je konec sezony a hráči mohli mít volno, dokázali zapnout a jejich přístup, výkon a koncentrace byly stoprocentní,“ pochvaluje si Žilák.

Poslední den soustředění sehrál tým modelové utkání „zelených“ proti „červeným“. Zápas se hrál ve vysokém tempu. „Vyrovnané sestavy odehrály zápas naplno, s chutí a ve slušné fotbalové kvalitě. V utkání se objevily prvky z tréninku především v napadání a přechodové fázi, což nás potěšilo,“ uzavírá trenér Žilák.

Modelové utkání U20 (2x40)

Zelení - Červení 1:2 (0:1)

Branky: 58. Firbacher z pen. - 5. Dufek 0:1, 70. Schánělec.

Zelení: Markovič (41. Horníček )- Hošek, Matys, Harušťák, Kosek - Pudhorocký, Čičovský, Kozel -Šebrle, Firbacher, Cienciala.

Červení: Mastný - Suchomel, Horňáček, Pojezný, Žilák - Červ, Shudeiwa, Ritter - Dufek, Schánělec, Radosta.

ČR U20 - soustředění, červen 2021