23. 11. 2020

Reprezentant Mašek nastupuje v šestnácti v lize

Do ligy začíná nakukovat další mládežnický reprezentant. Lukáši Maškovi, záložníkovi Mladé Boleslavi, je přitom teprve 16 let. 

„Je to stoprocentně jeden z nejtalentovanějších hráčů, který mi prošel rukama,“ říká o něm Petr Havlíček, trenér národního týmu U17.

Je mu šestnáct let a v posledních dvou ligových kolech si připsal za Mladou Boleslav dva starty. Nejprve nastoupil v 7. ligovém kole na hřišti Slavie na šest minut, po reprezentační pauze se mladičký Lukáš Mašek objevil na prvoligovém place znovu. V domácí premiéře si jako střídající připsal dvanáct minut proti Pardubicím.

Reprezentační trenér kategorie U17 Petr Havlíček, do níž momentálně Mašek spadá, z toho má pochopitelně radost. „Ale nepřekvapuje mě to, na svůj věk je vyspělejší než jeho vrstevníci,“ říká trenér Havlíček.

V čem je vyspělejší?

Je fyzicky vyspělejší než hráči v jeho věku, má více svalové hmoty. Je zkrátka biologicky starší, než je jeho skutečný věk. Není příliš velký, ale na šestnáct let je hodně chlapský. V tom má výhodu oproti vrstevníkům.

Dobře, ale jeho vrstevníci ho přeci co se týká fyzické vyspělosti doženou, ne?

To samozřejmě. Fyzická vyspělost není jeho jediná přednost a určitě mu nechci ubírat talent. Ten Lukáš totiž bezpochyby má. Vypovídá o tom i to, že ho v Boleslavi dávají do starších kategorií, než jakým odpovídá věkem.

Když měl jít do šestnáctky, dali ho rovnou do devatenáctky. Biologická vyspělost se tam tedy srovnala, protože šel mezi starší, přesto se tam prosadil a kvalitou se jim vyrovnal. To samé se děje nyní, začíná nastupovat za Mladou Boleslav v lize a ukazuje, že na to kvalitu má.

Jaké místo v záloze mu nejvíce sedí?

Zvládne více pozic. Nejvíce mu asi sedí útočná pozice ve středu pole, může hrát třeba jako podhrotový útočník. Asi by to zvládl i na hrotu, protože parametry na to má.

Jak byste ho dále charakterizoval?

U mě je velice důležitý charakter hráče. A ten má Lukáš velice dobrý. I přes velký talent je to skromný kluk. Je hodný, pracovitý, má touhu se zlepšovat. Co má rád každý trenér a tým, je to, že je to přirozený lídr.

Jak se to projevuje?

Vypovídají o tom momenty v zápase. Někdy se stane, že není nějakou dobu v zápase vidět, ale pak dá gól, nebo na něj přihraje, nebo vytvoří jinou situaci, která zápas rozhodne. Je to hráč, který umí být u důležitých momentů v zápase.

Jaké jsou jeho herní vlastnosti?

Lukáš má perfektní vnímání hry a situací, které v zápase nastanou. Dobře se v nich orientuje a dobře se v nich rozhoduje. Navíc je dobře technicky vybavený, takže má čas na to, řešit herní situace hlavou, protože mu míč nedělá problém. Jeho technické dovednosti jsou na velmi dobré úrovni, a tak se může soustředit na řešení herních situací.

Jak je na tom po stránce kondice?

I v tomto směru je na velmi dobré úrovni, je dostatečně rychlý a dostatečně silný. Jeho kondice je takový dobrý komplexní balíček.

Dá se předpovědět jeho budoucnost?

V tomto věku je to obrovsky těžké a nedá se to odhadnout. Stoprocentně je to ale jeden z nejtalentovanějších hráčů, který mi prošel rukama. Předpoklad, že bude jednou reprezentantem i v A-týmu, je veliký, ale bude záležet především na něm a na jeho okolí, jak s ním bude pracovat. Zatím to ale vypadá dobře.

Reprezentační bilance:

  • U16 – 7 zápasů / 3 góly
  • U15 – 12 zápasů / 5 gólů