16. 7. 2021

Reprezentant U19 Jakub Drozd už se těší na kvalifikaci ME

Osmnáctiletý záložník Jakub Drozd obléká reprezentační dres již od kategorie U15. Patří tak mezi nejzkušenější hráče národního týmu do 19 let, který čekají již na podzim kvalifikační boje o evropský šampionát.

Již v říjnu čeká českou „devatenáctku“ základní fáze kvalifikace Mistrovství Evropy 2022, které bude hostit Slovensko. V této fázi se tým vedený trenérem Davidem Holoubkem utká ve skupině postupně s Kazachstánem, Severním Irskem a nakonec Dánskem.

Ze skupiny postupují dva celky do elitní fáze kvalifikace. Český tým bude mít v říjnu výhodu, že základní skupinovou fázi odehraje v domácím prostředí.

„Máme dvakrát větší motivaci v kvalifikaci uspět. EURO sedmnáctek nám totiž zrušili. I tam jsme měli cíl postoupit do hlavního turnaje a něco tam uhrát. Myslím, že tým na to máme. Máme tedy dvojnásobnou motivaci uhrát nyní dobrý výsledek,“ říká Jakub Drozd, záložník reprezentace do 19 let.

Osmnáctiletý středopolař je jedním z nejzkušenějších hráčů. V mládežnických reprezentacích nastupuje pravidelně již od nemladší kategorie U15, na kontě má v mládeži již 31 reprezentačních startů.

Jakub Drozd tým i proto velmi dobře zná a ví, že se trenér David Holoubek může kromě fotbalových kvalit hráčů opřít i o dobrou partu.

„Máme tu takovou kostru, která je spolu již od začátku a myslím si, že se v tomto ročníku sešla super parta. Není to tu rozdělené na nějaké skupinky, bavíme se spolu všichni a na hřišti to pak šlape,“ říká Drozd.

Při posledním reprezentačním srazu se mu stalo, že v nominaci byl jediným hráčem z Baníku Ostrava a od ostatních to tak schytával. Jakub však rozhodně nezůstal pasivní a popichování vracel bez okolků.

„Není to pro mě lehká situace, protože je tu hodně kluků z Prahy, dva Brňáci, z toho jeden dost velký provokatér. Takže často trpím. Ale trpí i on, dostává to ode mě taky,“ směje se záložník s ligovými zkušenostmi v dresu Baníku.

Jakubův tatínek Petr Drozd byl ligovým hráčem a v sezoně 2003/2004 získal s Baníkem Ostrava mistrovský titul. Vztah k tomuto slezskému klubu je v rodině silný. „Hrát za Baník je můj dětský sen. Jsem Baníkovec tělem i duší,“ říká Jakub Drozd.

Jeho sen se mu již částečně splnil, ve Fortuna lize už talentovaný záložník nastoupil za Baník Ostrava k šesti zápasům, v poslední sezoně to byl však jen jeden, když si v únoru připsal 20 minut při prohře v Pardubicích (2:3).

„Nebyla to lehká sezona, ale jsem rád, že jsem ji mohl strávit v dospělém fotbale, i když jsem toho moc neodehrál. I tak jsem za to strašně moc rád. Budu na sobě pracovat, abych se v budoucnu do áčka Baníku podíval znovu a zahrál si před našimi fanoušky, protože už se mi to povedlo a vím, že je to nepopsatelný zážitek a něco neskutečného,“ povídá upřímně mládežnický reprezentant.

Na podzim se natrvalo v prvním týmu ostravského klubu ještě neusadí, již na začátku přípravy klub oznámil, že ho uvolní do některého druholigového týmu, aby nasbíral zkušenosti s dospělým fotbalem a hrál pravidelně. Momentálně se Jakub Drozd připravuje s FC Mas Táborsko, za které už odehrál i přípravná utkání.