6. 4. 2018

Reprezentantky v Německu: Sen o velkém výsledku

Není mnoho těžších zkoušek, kterým v současné době mohou čelit. Zápas na půdě Německa, úřadujících olympijských vítězek, dvojnásobných světových a dokonce osminásobných evropských šampionek. Ale také týmu, který v posledních měsících ztratil glanc a obvyklou suverenitu.

Ženská reprezentace vyhlíží velkou sobotu: utkání kvalifikace MS v Halle může hodně napovědět o tom, jestli jsou sny Češek o postupu na první velký turnaj oprávněné.

„Třeba to pro nás bude opravdu šťastný den a přijde ten opravdový den D pro český ženský fotbal. Uděláme pro to maximum,“ přemítal kouč Karel Rada a rozhlížel se po tribunách útulného stadionu v Halle, který pojme 15 tisícovek diváků a v sobotu by měl domácí hvězdy znovu hnát na zteč se zaplněnými tribunami.

Když se loni v září oba týmy popasovaly v Ústí nad Labem, vysoce favorizovaný německý tým vydřel výhru až v úplném závěru po nešťastné vlastní brance českých hráček. „Kdo se na to podívá, šlo spíš o náhodný gól. Byl to vyrovnaný zápas a stejně se chceme prezentovat i venku. Když to zopakujeme, nemusíme se bát. Spoluhráčky z Jeny mě vyprovázely s tím, ať tady uspějeme, což je docela ironie,“ říká s úsměvem obránkyně Jana Sedláčková, která coby hráčka bundesligové Jeny bude mít v sobotu o speciální motivaci postaráno.

 

Stejně jako Lucie Voňková, útočnice Bayernu Mnichov. „Bude to takové zvláštní… Každý reprezentační zápas stavím na stejnou úroveň, ale tím, že se teď potkám se svými spoluhráčkami z Bayernu, tak se těším ještě možná o pár procent víc než jindy,“ líčilo ofenzivní eso české družiny.

„Kdy mají Češky porazit Německo, když ne teď,“ čelil dnes kouč Rada dotazu německého televizního reportéra. I domácí dobře vnímají, že jejich „Frauen“ mají daleko k suverenitě z předchozích let. „My to vnímáme také a víme, že se soupeři výsledkově úplně nedaří. Ale zároveň jej také stále považuji světový tým se skvělými hráčkami, který musí budit respekt u každého. Ať jim poslední zápasy vyšly, nebo ne… My se na ten zápas moc těšíme, zkušenosti z takových bitev nás posunou dál,“ prohlásil kouč Rada.

Senzační domácí porážka s Islandem v kvalifikaci, březnové porážky s Francií a USA a remíza s Anglií na přípravném turnaji. To je aktuální bilance německé reprezentace, která dokonce před zápasem s českým týmem vyměnila trenéra a před necelým měsícem vsadila na legendárního kanonýra Horsta Hrubesche.

„Pro nás to je trochu neznámá a nevíme, co všechno můžeme čekat. Za předchozí trenérky jsme Německo měli zmapované do puntíku. Takže budeme sami vyčkávat, s čím do zápasu domácí vstoupí. Ale pro nás se v podstatě nic nemění. Pokud tady chceme uspět, každá z hráček ze sebe musí vydat víc než sto procent. Bez ohledu na okolnosti. V posledních zápasech z nás byla cítit energie a velká touha, přesně to samé budeme potřebovat i v sobotu,“ podotkl Rada.

Aktuální situace v 5. kvalifikační skupině? Island díky dnešní výhře 2:0 ve Slovinsku po čtyřech zápasech vede s 10 body, Německo je druhé a ztrácí bod a třetí Češky hlídkují se sedmi body. „Po Německu bude ve hře ještě spousta zápasů, ale sobota může ukázat asi nejvíc. Půjde o hodně a všichni věříme v dobrý konec,“ uvedla Sedláčková. „Němky o nás ví, respektují nás. Určitě k tomu nepřistoupí tak, že sem přijel nějaký slabý tým. Strašně si přeju, abychom to čekání na opravdu velký úspěch konečně prolomily,“ přála si Voňková.

Zápas mezi německým a českým týmem začíná v sobotu v 16:15 v Halle, městě vzdáleném půldruhé hodiny jízdy autem od krušnohorských hranic. Vstupenky za 15 eur budou k dispozici na stadionu i před utkáním, utkání vysílá živě také stanice ARD.

Předzápasový trénink žen (6.4.2018, Halle, Německo)

 • © Martin Gregor
 • © Martin Gregor
 • © Martin Gregor
 • © Martin Gregor
 • © Martin Gregor
 • © Martin Gregor
 • © Martin Gregor
 • © Martin Gregor
 • © Martin Gregor
 • © Martin Gregor
 • © Martin Gregor