9. 6. 2018

Rosický se loučil na vyprodané Letné

Bývalý kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický se dnes definitivně rozloučil s kariérou. Při své benefici pomohl proměněnou penaltou českému výběru k výhře 5:2 nad výběrem světa složeným z jeho bývalých spoluhráčů z Dortmundu a Arsenalu. Závěrečnou branku vstřelil jeho čtyřletý syn Tomáš. 

Poslední utkání na vyprodaném stadionu Sparty na Letné odehrál Rosický v silném dešti, kvůli kterému musela být exhibice o hodinu odložena. Ačkoli byl trávník po průtrži mračen silně podmáčený, hráči zahřívali promoklé fanoušky pohlednými akcemi na jeden dotyk. České hvězdy se těm zahraničním vyrovnávaly technicky a často je vykombinovaly.

Po jedné z akcí přišel centr z levé strany a Jan Koller hlavou poslal český výběr do vedení. Slavit s ním přiběhl i Rosický, ačkoli v tu chvíli hrál za výběr světa. Trojnásobný Fotbalista roku si svou rozlučku užíval, hecoval fanoušky a kombinoval s hráči Arsenalu a Dortmundu, jakoby byl stále jejich spoluhráč.

Ve 21. minutě po chybě v české rozehrávce srovnal střelou z dálky Brazilec Ewerthon. Hned vzápětí přišla další pohledná česká akce, na jejímž konci byl opět Koller a efektním lobem vrátil Česku vedení.

V poločase Rosický převzal zarámovanou památeční fotografii od předsedy Fotbalové asociace ČR Martina Malíka a od majitele Sparty Daniela Křetínského hodinky. Především ale změnil dres na ten český.

Brzy po pauze srovnal Robin van Persie hezkou střelou k tyči, ale pak Rosický utekl a vybojoval penaltu, ke které si sám stoupl. První pokus mu sice brankář Jens Lehmann chytil, ale anglický sudí Martin Atkinson ji nechal opakovat pro údajné porušení pravidel. Tentokrát Rosický svého spoluhráče z Dortmundu i Arsenalu poslal na druhou stranu a následně oslavil gól se všemi hráči na hřišti, kteří ho zvedli nad hlavu.

Stadionem pak začala proudit mexická vlna a krátce nato mohli fanoušci slavit další branku. Rosický svou pověstnou šajtlí vyslal do úniku Vachouška, který nedal Lehmannovi šanci. V závěru se na hřiště dostali i Rosického otec Jiří, bratr Jiří a syn Tomáš. S ním v náručí hrdina večera prokličkoval hřištěm, následně nahrál synovi, který protlačil míč přes Lehmanna do branky a společně mohli slavit gól.

Poté už Rosický dostal od spoluhráčů hobla a v dešti se loučil s fanoušky. "Chtěl bych vám všem strašně moc poděkovat, hlavně že jste tu v tomhle počasí vydrželi a vytvořili takhle nádherný zážitek pro mě. Doufám, že jste si to užili tak jako já. Bylo to úžasné," řekl Rosický při děkovačce. "Před 20 roky jsem tu začínal a jsem pyšný, že jsem mohl poslední zápas odehrát tady na Letné. Vždy jsem se tu cítil jako doma," dodal sedmatřicetiletý fotbalista.

"Tomáš je mnoho let můj velký kamarád a bylo pro mě potěšení sem přijet. Na jednu stranu je to smutný den, protože dnes jeho kariéra definitivně skončila, ale zase je krásné vidět, jak ho lidé mají rádi," řekl mistr světa i mistr Evropy Césc Fábregas novinářům po rozlučce na stadionu Sparty v Praze na Letné.

Podobně o Rosickém mluvily i další zahraniční hvězdy. "O Tomášových kvalitách na hřišti asi není třeba se bavit. Ale důležitější je, jaký je Tomáš jako člověk. Proto jsme s ním všichni kamarádi, a proto pro nás bylo důležité být tu dnes s ním. Všichni jsme přijeli oslavit jeho poslední zápas, protože si to zaslouží," prohlásil francouzský záložník Mathieu Flamini.

Také osmačtyřicetiletý brankář Jens Lehmann zažil po Rosického boku největší úspěchy své kariéry. "Byl jsem u toho, když Tomáš jako mladík přišel do Dortmundu. Tehdy byl ještě dítě, ale skvělý hráč a vyhráli jsme německý titul, když byl spolu s Dinem (Jan Koller) důležitými postavami. A teď jsem byl u jeho posledního zápasu. Kruh se uzavřel," řekl bývalý německý reprezentant.

"Bylo to důstojné rozloučení s Tomášovou kariérou. Možná až na to počasí. Podobných akcí u nás moc není a velký dík patří organizátorům a také hráčům, že přijeli a důstojně se rozloučili s jeho kariérou," ocenil historicky nejlepší reprezentační střelec Jan Koller.

"Ten konec byl dost smutný. Takový hráč... Ten konec jsme prožívali trošku víc nostalgicky. Já obzvlášť, jsem na stará kolena na vše citlivý. Jinak nádhera všechno kromě toho počasí," řekl na tiskové konferenci trenér Výběru ČR Karel Brückner.

Výběr ČR - Výběr světa 5:2 (2:1)

Branky: 11. a 23. Koller, 37. Rosický z pen., 41. Vachoušek, 59. Rosický mladší - 21. Ewerthon, 34. Van Persie. Rozhodčí: Atkinson (Angl.) - Moláček, Blažej. Diváci: 18.887 (vyprodáno).

Sestavy:

Výběr ČR: Petr Čech, Jaromír Blažek - Zdeněk Grygera, Tomáš Hübschman, Tomáš Galásek, Marek Jankulovski, Tomáš Sivok, Libor Sionko, Jiří Novotný, Karel Poborský, Jan Polák, Štěpán Vachoušek, Jan Koller, Vratislav Lokvenc, Tomáš Rosický, Jaroslav Plašil, Milan Baroš, Miroslav Baranek, Milan Fukal, Tomáš Rosický mladší. Trenér: Karel Brückner.

Výběr světa: Jens Lehmann - Evanílson, Kieran Gibbs, Bacary Sagna, Nuri Sahin, Cesc Fábregas, Tomáš Rosický, Ewerthon, Alexandr Hleb, Josi Benajun, Mathieu Flamini, Dedé, Alex Song, Gaël Clichy, Robin van Persie. Trenér: Ivan Hašek.