10. 10. 2020

Sadílek: Jednoduché to udělat neumíme, ale věřím nám!

S kapitánskou páskou vedl do osmé kvalifikační bitvy své spoluhráče. Michal Sadílek byl ale po konci pátečního zápasu v Edinburghu být zklamaný. 

Byla to první prohra v kvalifikační skupině dala šanci ostatním týmům, které se snaží český výběr dohnat. Češi zůstávají první ve skupině, ale jen o bod před Skoty a mají o zápas víc.Co si o pátečním utkání myslí záložník severočeského Liberce, najdete v rozhovoru níže. 

Jak hodnotíte prohru ve Skotsku s denním odstupem a bez emocí?

Jsme samozřejmě zklamaní z toho, jak utkání dopadlo. Mohli jsme se tím zápasem přiblížit hodně závěrečnému turnaji, ale realita je taková, že jsme prohráli 0:2. Hra byla celkem slušná, ale bohužel jen po vápno a nedostali jsme se do žádné vyložené šance. Měli jsme jen pár závarů.

Ale už jsme si k tomu něco řekli a soustředíme se pouze na zápas v Litvě. Musíme být k sobě upřímní, pokud neporazíme Litvu, tak nemáme na mistrovství Evropy co dělat. Ale já nám věřím a doufám, že se dostaneme do závěrečných bojů a v Řecku to bude typický zápas o EURO.

Máte nějaké vysvětlení, proč to nefungovalo v ofenzivní fázi podle představ? Nepodařilo se nám dát gól ani v září proti Chorvatsku…

Takové zápasy jsou o jednom, maximálně dvou gólech. Doma s Chorvatskem jsme si podle mého zasloužili vyhrát více než Chorvati. Ale proti Skotsku – když už jsme dostali míč do vápna, tak tam nikdo nebyl nebo naopak. Případně jsme se dobře nepochopili. Byl to podle mě dost nešťastný zápas.

Pořád si ale věříme, že kvalitu máme a pokud budeme hrát jako dříve, tak musíme na Litvě vyhrát. Největší zkázu vidím v tom, abychom si dost věřili. Pokud ano, tak vše bude dobré.

Zápas ve Skotsku měl nejhorší možný scénář, když jsme je pustili do vedení po první šanci, první střele. A ve druhé půli to byla také jejich první střela. Je to o to trpčí, že jsme jim oba góly usnadnili?

Víme, že standardní situace, ofenzivní i defenzivní, jsou naší silnou stránkou. Nedostávali jsme z nich góly, ale díky ofenzivním si dokážeme hodně pomoct a dávat z nich góly. Je to především o zodpovědnosti, že každý z nás má nějakou roli a úkoly. Když se pak nedodrží, tak to dopadne takhle a dostaneme zbytečný gól.

Navíc nás to stálo zápas, musíme se z toho poučit. Ukážeme si na videu, co bylo špatně i co můžeme udělat lépe. Snad se to ukáže hned v Litvě.

Ještě večer po zápase jste měli týmovou „besedu“. Dá se zveřejnit něco, co na ní zaznělo? Jak je tým nastavený do posledních dvou zápasů?

Porážka přišla v moment, kdy jsme nejméně chtěli i očekávali. Nejdůležitější je, že kvalifikace touto porážkou nekončí. Pořád jsme na prvním místě a máme to dobře rozehrané. Když dvakrát vyhrajeme, tak se na evropský šampionát dostaneme. Pořád nám věřím a věří si celý tým, který je pro nás všechny srdeční záležitostí, protože jsme spolu dlouho a něco budujeme. Jedním zápasem to hodit do koše nechceme.

Zmínil jste to, že s řadou hráčů jste společně už hodně dlouho v národním týmu. Dá se říct, že se takovéto zápasy o všechno užíváte?

Když to zjednoduším, tak jsme si v pátek večer řekli, že si to jednoduché udělat neumíme. Vždy to musíme mít trochu složité. Dostali jsme se do situace, ve kterém musíme zabrat a oba zápasy vyhrát.

Už jsme v takových situacích byli a všichni víme, že v takových situacích musíme na hřišti nechat vše, položit tam život a bojovat jeden za druhého. Nejdůležitější jsou momentálně výsledky. Každý by byl rád, kdybychom hráli jako Barcelona a vyhrávali 5:0, ale jsme ve fázi, kdy nám ofenziva trochu drhne, tak si budeme muset pomoct bojovností a zápasy ubojovat. V tomhle nám věřím.

Trénink U21 (10. 10. 2020)