5. 3. 2019

Sedmdesáté narozeniny Josefa Jurkanina

Fotbalový záložník Josef Jurkanin býval označován za jeden z největších talentů českého fotbalu 60. a 70. let 20. století. Tento účastník mistrovství světa 1970 v Mexiku, který většinu kariéry prožil v pražské Spartě, slaví 5. března 2019 sedmdesátiny.

S fotbalem Jurkanin začínal v Čakovicích, už v sedmnácti letech ale oblékl dres pražské Sparty, které zůstal věrný devět sezon. "Měl jsem vedle sebe Kvašňáka, Vojtu, Tichého, Maška a další zkušené fotbalisty," vzpomínal na své letenské začátky.

Jurkanin sám se později stal vzorem pro mladší fotbalisty a předmětem obdivu fanoušků po celém Československu.

"Pepík byl absolutní hvězda a můj miláček. Jeho driblink byl podle mě dokonalejší než pověstný Masopustův," řekl před lety milovník kopané, moderátor Karel Šíp.

Do týmu pro mistrovství světa v Mexiku byl nominován již ve svých dvaceti letech. V reprezentaci celkem odehrál tucet utkání a dal dva góly. Rozjetou kariéru mu v pouhých čtyřiadvaceti zastavila prasklá achilovka.

Kvůli ní devět měsíců nehrál a do dřívější formy se už nedostal. Ze Sparty odešel do Teplic a později zakotvil zpátky v Praze, tentokrát ale ve Slavii. S první ligou skončil v 29 letech.