2. 10. 2020

Seriál FAČR: Skvěle, kluci! CHYTROST

Seriál FAČR Skvěle, kluci! vám tentokrát představí herní princip chytrost v podání jednadvacetiletého Patrika Hellebranda v utkání s Anglií, které český celek na půdě soupeře vyhrál 3:0. Herní situaci komentuje trenér národního týmu U20 Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje devět základních principů hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. V očích trenérů národních týmů je vzorovým hráčem, který naplňuje všechny tyto principy, záložník A-týmu Tomáš Souček.

Týden, co týden tak pro vás budou nyní trenéři U15-U20 vybírat a komentovat herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

 

Herní princip CHYTROST

Trenér české reprezentace do 20 let Jiří Žilák vybral akci z Elitní ligy reprezentačních mužstev kategorie U20, kdy loni na podzim český celek porazil Anglii na její půdě 3:0. „Tuto herní situaci jsem vybral kvůli genialitě Patrika Hellebranda v zakončení, ale také kvůli výborné organizaci hry při autovém vhazování Anglie,“ říká kouč Žilák.

Krásnému gólu předcházela součinnost týmu při zisku míče, kdy soupeř na své obranné polovině vhazoval aut. „Všimněte si včasné reakce hráčů při autu, všichni sledují míč, navzájem se koučují, zahušťují prostor a zaujímají takové postavení, které pro nás po zisku míče může být výhodné,“ upozorňuje reprezentační trenér Žilák.

Po zisku míče čeští hráči hrají prvním dotykem dopředu do otevřené obrany Anglie. „Hráči míč posílají prvním dotykem nahoru a využívají situace tři na tři, která je z hlediska ofenzivy v předfinální fázi velice výhodná. Myslím si, že herní situace u pokutového území soupeře v počtech dva na dva, tři na tři, ale i v podčíslení dva na tři, tři na čtyři by se měly v tréninkovém procesu mládeže neustále objevovat,“ připomíná Žilák.

Míč se ve finální fázi dostane až k Hellebrandovi, který si ve zhuštěném prostoru připraví prvním dotykem míč na střelu, pak naznačí obstřel na zadní tyč, čímž oklame obránce i brankáře, a nakonec takticky vystřelí mezi nohama bránícího hráče a míč skvělým technickým provedením umístí k tyči.

„Patrikovu chytrost v zakončení a skvělé technické provedení situace bych u zakončení vypíchl,“ uzavírá Žilák.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!