28. 8. 2020

Seriál FAČR: Skvěle, kluci! ČTENÍ HRY

Nový seriál FAČR Skvěle, kluci! vám tentokrát představí čtení hry v utkání reprezentace do 18 let v domácím přípravném utkání s Tureckem, které čeští mladíci vyhráli 3:0. Herní situaci komentuje trenér týmu Jan Suchopárek.

Seriál Skvěle, kluci! představuje devět základních principů hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace.

V očích trenérů národních týmů je vzorovým hráčem, který naplňuje všechny tyto principy, záložník A-týmu Tomáš Souček. Týden, co týden tak pro vás budou nyní trenéři U15-U20 vybírat a komentovat herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip ČTENÍ HRY

Trenér současné reprezentace do 19 let Jan Suchopárek vybral akci ze zápasu z loňského října. Herní situace zakončená gólem je z utkání ČR U18 – Turecko U18, které český celek vyhrál v Havířově 3:0.

„Na celé akci je hned několik hezkých momentů, přesnost rozehrávky již od brankáře, dobré postavení hráčů a jejich velmi dobré čtení hry. Kluci k tomu přidali i kvalitní finální fázi,“ popisuje trenér Suchopárek.

 

Český celek se v 75. minutě utkání za stavu 2:0 dostává před branku soupeře přes celé hřiště díky čtyřem přihrávkám. „Všimněte si, že naši hráči si drží pozici tak, aby byli dostatečně daleko od soupeře, a tím si hledají lehce volný prostor pro kombinaci,“ oceňuje Suchopárek.

Kouč národního týmu upozorňuje také na náběh Ibrahima Aldina, který nakonec hezkou akci úspěšně zakončí. „Řešení předfinální a finální fáze je velice dobré. Sledujte hráče, který zakončuje, Ibrahima Aldina, jak si ukáže krásně rukou, kam chce dostat míč a vyžádá si ho do volného prostoru. Přihrávající hráč o něm ví a míč mu přesně posouvá. Zakončení je přesné a kvalitní,“ chválí Suchopárek.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!

V dalším díle seriálu (pátek 4. září) představíme herní princip 1 vs. 1 a podíváme se na individuální akci Adama Bočka v utkání reprezentace do 16 let proti Slovensku, které český celek na turnaji ve Španělsku vyhrál 3:0. Herní situaci okomentuje trenér reprezentace U17 Petr Havlíček.