25. 9. 2020

Seriál FAČR: Skvěle, kluci! DOMINANCE

Seriál FAČR Skvěle, kluci! vám tentokrát představí princip dominance v podání šestnáctiletého reprezentanta Lukáše Ambrose, který v létě přestoupil do Wolfsburgu.  Herní situaci komentuje trenér národního týmu U17 Petr Havlíček.

Seriál Skvěle, kluci! představuje devět základních principů hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. V očích trenérů národních týmů je vzorovým hráčem, který naplňuje všechny tyto principy, záložník A-týmu Tomáš Souček.

Týden, co týden tak pro vás budou nyní trenéři U15-U20 vybírat a komentovat herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují. 

 

Herní princip DOMINANCE

Současný trenér národního týmu hráčů do 17 let Petr Havlíček vybral akci z únorového turnaje ve španělské La Manga, kde česká reprezentace kategorie U16 remizovala se stejně starými hráči Walesu 1:1.

Na akci ukážeme princip dominance, tedy situace, kdy jednotlivec i celý tým přebírá ve hře iniciativu a pojetím hry prosazuje svou herní koncepci. Na vybrané situaci nám princip dominance předvede tehdy patnáctiletý Lukáš Ambros, ofensivní hráč německého Wolfsburgu, kam přestoupil letos v létě ze Slavie.

„Všimněte si nejprve, jak Lukáš u půlící čáry obejde soupeře a následně do něj strčí. Není to nic zákeřného, spíše si tím sjednává respekt na hřišti, což s dominancí souvisí,“ líčí reprezentační trenér Havlíček.

Míč se přesune na druhou stranu hřiště, ovšem svým pohybem do volného prostoru si ho opět vyžádá Lukáš Ambros. Krásným pasem ho nachází spoluhráč, Ambros si zpracuje míč do protipohybu bránícího soupeře a tím se uvolňuje.

„Svým pohybem vytváří několik řešení herní situace. První možností je přihrát kolmo do pokutového území, druhá je finální přihrávka, kterou nakonec zvolil, třetí variantou je přihrávka do druhé vlny. Samozřejmě mohl také střílet,“ popisuje závěr akce Havlíček.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!

V dalším díle seriálu (pátek 2. října) se již podruhé soustředíme na princip chytrost. To nám předvede Patrik Hellebrand při své gólové trefě při zápase české reprezentace do 20 let proti Anglii, který český celek vyhrál na půdě soupeře 3:0. Trenér národního týmu Jiří Žilák vypíchne také dobré obranné postavení při autovém vhazování soupeře, které české trefě předcházelo.