9. 10. 2020

Seriál FAČR: Skvěle, kluci! TÝM

Seriál FAČR Skvěle, kluci! vám tentokrát představí princip týmové soudržnosti. Ten si ukážeme na akci reprezentačního výběru do 16 let v utkání se Slovenskem, které čeští mladící vyhráli 3:0. Herní situaci komentuje trenér národního týmu Petr Havlíček.


Seriál Skvěle, kluci! představuje devět základních principů hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace.

V očích trenérů národních týmů je vzorovým hráčem, který naplňuje všechny tyto principy, záložník A-týmu Tomáš Souček. Týden, co týden tak pro vás budou nyní trenéři U15-U20 vybírat a komentovat herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip TÝM

Současný trenér národního týmu hráčů do 17 let Petr Havlíček vybral akci z únorového turnaje ve španělské La Manga, kde česká reprezentace kategorie U16 porazila stejně staré hráče Slovenska vysoko 3:0.

Vítězství českých mladíků se přitom rodilo až v závěru utkání. První gól utkání padl až v 82. minutě a hráči z něj měli obrovskou radost. Střelec branky Lukáš Mašek oslavil svůj úspěch během k rohovému praporku a následnou jízdou po kolenou.

 

„Týmovou soudržnost vidíme při této situaci ve spontánní oslavě celého týmu, kdy všichni hráči slaví první branku v zápase stejným způsobem. A to jízdou po kolenou,“ upozorňuje na zajímavý detail trenér Havlíček.

Kouč národního týmu vyzdvihuje i to, jakým způsobem byl první gól docílen. Záložník Mladé Boleslavi Mašek si totiž nabíhá do pokutového území na přízemní centr z levé strany, míč k němu ale v první chvíli nedoputuje, přesto nakonec šestnáctiletý hráč skóruje. „Na správné fotbalové chování Lukáše Maška bych upozornil. Po náběhu do pokutového území nepřestává hrát, dohrává situaci, získává odražený míč a získává vedení na naši stranu,“ říká Havlíček.

Trenér reprezentace do 17 let připomíná i na to, jak důležité je zaměřit se na dohrávání odražených míčů i v tréninkovém procesu. „Většina hráčů by se v totožné situaci už otáčela k vlastní brance, nebo by měla hlavu v dlaních. Proto je důležité na takové situace hráče upozorňovat, a hlavně se na ně zaměřit v tréninkovém procesu. V utkáních totiž po dohrání odražených míčů padá přes 20 % branek. Což je z pohledu útočné i obranné fáze velice zajímavé číslo,“ uzavírá Havlíček.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!