21. 8. 2020

Seriál FAČR: Skvěle, kluci! VARIABILITA

Nový seriál FAČR Skvěle, kluci! vám tentokrát představí variabilitu v útočné fázi v utkání reprezentace do 20 let se stejně starými hráči Anglie, které čeští mladící vyhráli 3:0. Herní situaci komentuje trenér týmu Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje devět základních principů hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace.

V očích trenérů národních týmů je vzorovým hráčem, který naplňuje všechny tyto principy, záložník A-týmu Tomáš Souček. Týden, co týden tak pro vás budou nyní trenéři U15-U20 vybírat a komentovat herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip VARIABILITA

Trenér reprezentace do 20 let Jiří Žilák vybral akci ze zápasu Elitní ligy reprezentací kategorie U20 mezi Anglií a Českem, kdy jeho tým zvítězil na půdě soupeře vysoko 3:0. Na situaci, které se ve videoanalýze věnuje, ukazuje český kouč herní princip variability.

„Ten můžeme spatřit například v nabíhání do volného prostoru bez ohledu na hráčskou pozici nebo ve výměně míst hráčů,“ vysvětluje Žilák.

 

Kombinace s výměnou míst by se měla objevovat již v tréninkovém procesu přípravkových kategorií. Ve zmiňovaném duelu s Anglií si český celek v tomto směru počínal výborně a akcí, kterou ve videu analyzujeme, překonal díky variabilitě střední blok soupeře.

Trenér Žilák upozorňuje na správné výchozí rozestavení týmu při zakládání útočné akce. „Stopeři jsou nastaveni do hry, krajní obránci vysoko, střední záložníci rotující v nabídce a tři útočníci jsou u sebe, aby mohli spolupracovat,“ popisuje.

Následně upozorňuje i na výměnu pozic hráčů, kteří tím využívají volný prostor či ho vykrývají. „Všimněte si třeba středního záložníka, který se dostává na pozici krajního obránce a hrotový útočník si mění pozici s podhrotovým hráčem. Právě tuto variabilitu bych na akci nejvíce vyzdvihl,“ říká Žilák.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!

V dalším díle seriálu (pátek 28. srpna) představíme krásné čtení hry a gólovou akci založenou již od brankáře v utkání české reprezentace do 18 let s Tureckem, které čeští mladíci vyhráli 3:0. Herní situaci bude komentovat trenér reprezentace do 19 let Jan Suchopárek.