16. 10. 2020

Seriál FAČR: Skvěle, kluci! VÍTĚZSTVÍ

Seriál FAČR Skvěle, kluci! vám tentokrát představí herní princip vítězství. Ten si ukážeme na akci reprezentačního týmu do 20 let v utkání v Nizozemsku, které čeští mladící vyhráli 4:1. Herní situaci komentuje trenér národního týmu U20 Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje devět základních principů hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace.

V očích trenérů národních týmů je vzorovým hráčem, který naplňuje všechny tyto principy, záložník A-týmu Tomáš Souček. Týden, co týden tak pro vás budou nyní trenéři U15-U20 vybírat a komentovat herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip VÍTĚZSTVÍ

Trenér reprezentace do 20 let Jiří Žilák vybral akci ze zápasu Elitní ligy reprezentací kategorie U20 mezi Nizozemskem a Českem, kdy jeho tým zvítězil na půdě soupeře 4:1. Na situaci si ukážeme touhu českého týmu po vítězství.

Ve videoanalýze se přesuneme do nastaveného času druhého poločasu, kdy už český celek vede nad domácím týmem 3:1. Míč mají v držení Nizozemci, jejich přihrávku mířící do pokutového území však čeští mladíci vystihnout a z rychlého protiútoku skórují na konečných 4:1.

 

„Situaci jsem vybral nejen kvůli tomuto preciznímu technicko-taktickému provedení rychlého protiútoku, ale také kvůli tomu, že již běží poslední minuta zápasu, o výsledku je tedy rozhodnuto, přesto hráči sprintují přes celé hřiště, aby znovu skórovali,“ popisuje trenér Jiří Žilák.

V grafickém zvýraznění upozorňuje český kouč na dva hráče, jejichž výchozí postavení je na hranici vlastního pokutového území, přesto se neváhají za rozhodnutého stavu a v nastaveném čase ve sprintu vydat přes celé hřiště.

„Chtěl bych vyzdvihnout úsilí, které hráči do poslední akce zápasu dali. Na označených hráčích Tomáši Svobodovi a Richardu Sedláčkovi, který nakonec skóruje, je patrná touha vstřelit branku, jdou za gólem, za vítězstvím,“ vysvětluje Žilák.

Sedmatřicetiletý trenér také dodává, že takové chování by mělo být hráčům vštěpováno již od žáčků. „Vlastnost hrát na doraz, za jakéhokoliv stavu, i nepříznivého, je podle mého názoru důležité v hráčích pěstovat již od nejmenších kategorií. Právě vítězné typy, hráče, kteří hrají pořád naplno, chce mít v týmu každý trenér,“ uzavírá Žilák.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!