3. 7. 2021

Šilhavý: Hráči za celý turnaj zaslouží absolutorium

Zklamání i hrdost zároveň. Trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý byl po čtvrtfinálové prohře s Dánskem na své svěřence pyšný a účast mezi osmi nejlepšími týmu turnaje považuje za obrovský úspěch.

Trenére, jak prožíváte konec v turnaji? 

Jsme hodně zklamaní, byly v kabině i slzičky. Byli jsme všichni spolu nějakou dobu, tak to není jednoduché. Ale to, co jsme dokázali, je úžasné. Jsem na hráče hrdý a věřím, že fanoušci ocení to, jak kluci v zápase bojovali až do konce. Zaslouží velký dík.

Změnil brzký inkasovaný gól plán pro zápas? Zvlášť, když padl po rohovém kopu, který neměl být...

Chtěli jsme samozřejmě postoupit, ale jejich brzké vedení ovlivnilo zápas a určité maličkosti ovlivnil. Mrzí nás každý gól, který inkasujeme. Jak ten, který padne po naší chybě, tak ten po chybě rozhodčích. Ale je to fotbal, rozhodují v něm maličkosti. Nerozhodlo to asi celý zápas, ale hodně to ovlivnilo.

Jak si vysvětlujete, že skórující hráč byl v pokutovém území při rohu takto volný? Mohlo to být nekoncentrovaností kvůli rozhodnutí sudích?

Hráči si nepředali volného protihráče, byla to veliká chyba. A byli jsme za to potrestáni. Nekoncentrovaností to nebylo, to si nemyslím.

Jaký je stav hráčů? Například Tomáše Součka, který dohrával s obvázanou hlavou?

Nejprve to vypadalo to na otřes mozku, ale už jsem ho viděl pobíhat po kabině v ručníku, tak snad bude v pořádku.

 

Do druhého poločasu jste udělali dvě změny v sestavě. Věřil jste za stavu 1:2 stále v aspoň prodloužení? Nepřemýšlel jste o zesílení ofenzivy ještě víc?

Prohrávali jsme 0:2, dostali jsme gól do šatny, takže jsme museli něco udělat. Zvolili jsme tento způsob na dva útočníky. Zatlačili jsme soupeře, dali jsme gól a měli další šance. Ale postupně docházely síly. Hráči ukázali velkou vůli, ale vstřelit aspoň vyrovnávací gól se nám nepodařilo. Soupeř se sice oklepal z počátečního tlaku, hráli jsme na velké riziko a hrozil z protiútoků, ale pořád jsem věřil, že se nám ještě podaří dát další gól. Hráli jsem vabank, soupeř ale šikovně držel míč, stále napadal a nezalezl, takže jsme se už k dalšímu gólu nedostali.

Proč nebyl v nominaci Adam Hložek?

Měli jsme tady 26 hráčů, takže vždy museli jít tři mimo. Tentokrát to vyšlo na Adama, nic jiného za tím není.

Jak byste zhodnotil celý turnaj? 

Hráčům jsme poděkovali, protože předvedli skvělé výkony. Museli jsme hrát na hranici svých výkonů a pracovat jako tým dohromady. To vše pak dospělo k výsledku, kterého jsme dosáhli. Jsme nyní plni emocí, osobně to ale hodnotím jako obrovský úspěch.

Je čtvrtfinále maximum v podání tohoto týmu? Nebo může dojít na dalším turnaji ještě dál? 

Hráči to odmakali a zaslouží absolutorium. Ostudu jsme určitě neudělali. Nicméně, i čtvrtfinále s Dánskem mohlo dopadnout jinak a nyní bychom oslavovali postup, kdyby se to vyvíjelo jinak. Ale čtvrtfinále má pro nás velkou cenu a váhu. Museli jsme hrát tímto stylem v podobě týmového pojetí a obětování se, abychom se mohli ostatním týmům vyrovnat. Üž nyní jsme měli součástí kádru talentované hráče, kteří mohou být součástí mužstva i v budoucnu.

EURO 2020: Česko - Dánsko (3. 7. 2021)