2. 7. 2021

Šilhavý: Nejnebezpečnější hráč Dánska? Týmová síla!

Po úspěšném osmifinále připravuje své svěřenci na další výzvu – čtvrtfinále s Dánskem. Trenér Jaroslav Šilhavý má jasno o největším nebezpečí v podání soupeře a je přesvědčený, že zápas v Baku bude vyrovnaný a rozhodovat budou maličkosti.

Trenére, jaký je zdravotní stav kádru před čtvrtfinále?

V tuhle chvíli jsou všichni hráči připraveni naskočit do hry, to je potěšitelné.

Před osmifinále s Nizozemskem jste musel dělat změny v sestavě, nyní máte zpět kapitána Daridu i obránce Jana Bořila. Jaké to je rozhodovat o sestavě z pohledu úspěchu proti Nizozemsku, ale s vědomím, že jsou tito dva hráči připraveni opět hrát?

Složité je to pořád. Sestava není stoprocentní, uvidíme, jak se budou hráči cítit po tréninku. Není to jednoduché, ale věřím, že se rozhodneme správně. A nenaruší to touhu pokračovat v takovém výkonu, jako jsme podali proti Nizozemsku.

V Baku panují velká horka. Jak připravujete mužstvo na vysoké teploty?

Všichni jsou v péči lékařů a fyzioterapeutů. To probíhá soustavně. Vedro bylo i v Budapešti, ale tady je jiné teplo. V půl páté odpoledne je tu opravdu výheň, hřiště vyschlé, tak snad to bude na zápas připravené dostatečně.

Dánsko muselo v osmifinále také řešit absence. Byla by výhoda, pokud by někteří hráči nemohli opět nastoupit?

Dánové hrají týmově a nejsou tam velké hvězdy, ale dohromady tvoří skvělý tým. Nečeká nás nic jednoduchého. Jejich absence vnímáme, ale myslím, že i když někteří hráči nebudou moct hrát, tak mají dostatečně kvalitní náhrady.

Kdo je podle vás v kádru Dánska největší hvězdou?

Jednoduchá odpověď – tým! Mají ohromnou týmovou sílu.

Co by na ně mělo platit a jaké proti nim volit zbraně?

Vyrovnat se jim v nasazení a v přístupu k utkání. To si myslím, že dokážeme. Rozdíl bude v kvalitě, v maličkostech, protože jedna jediná chybička může rozhodnout o celkovém vývoji zápasu. Věřím, že to budeme my, kdo zvládne nějaké chyby soupeře využít. Myslím si, že to bude hodně vyrovnané utkání a budou rozhodovat maličkosti.

Jaké pro vás bylo chystat hráče na další tým v krátké době i s ohledem na rozdílnou taktiku?

Je pravda, že Dánové během turnaje změnili rozestaví a nastupují nyní se třemi obránci. Jsou ale schopni měnit rozestavení i v průběhu zápasu, Věřím, že naši hráči vše jak u videa, tak přímo na hřišti pochopili a jsou připraveni reagovat na jakékoliv změny.

Oproti osmifinále v Budapešti lze očekávat v Baku odlišnou atmosféru, že?

To mě mrzí asi nejvíc. Když si vzpomenu na Budapešť, jak to bylo úžasné vnímat plný stadion, tak v Baku to bude zřejmě naopak. Fotbalu to neprospívá, ale musíme se na to připravit a poprat se o postup.

Jaké máte osobní pocity před zápasem? Celý národ vám věří, že zabojujete o semifinále v Londýně…

Těším se na zápas, to je jasné. Cítím zároveň i závazek vůči fanouškům. Je ale opravdu dobře, že to lidi zajímá a žijí turnajem a reprezentací. Věřím, že se na to všichni vyspíme dobře a zvládneme to.

V roce 2004 přešla reprezentace přes Dánsko ve čtvrtfinále šampionátu po výhře 3:0. Bude to součástí vaší motivace před zápasem?

Já osobně na ten zápas vzpomínám rád. Současný tým sice ví, jak jsme tehdy hráli, ale myslím si, že oni řeší hlavně teď a tady, současnost. Máme samozřejmě něco připraveného, ale ne nic v tomto smyslu a směrem k tomuto zápasu v roce 2004.

 

FOTO z tiskové konference: UEFA/UEFA via Getty Images