11. 6. 2022

Šilhavý: Nesmíme hrát jen destrukci, musíme být aktivní

Poslední červnové utkání v rámci Ligy národů mají před sebou svěřenci trenér Jaroslava Šilhavého. V neděli večer v Málaze vyzvou podruhé během dvou týdnů Španělsko. Co zaznělo také na tiskové konferenci před zápasem? 

Reprezentace se utkala se Španělskem ve čtvrtek 5. června v Praze a s jedním z favoritů soutěže remizovala 2:2, když po gólech Peška a Kuchty dvakrát v zápase vedla, ale Španělé dokázali dvakrát skóre srovnat díky gólům v závěru obou poločasů. 

Stejně jako v zápase proti Portugalsku dojde ke změně na pozici brankáře. Odvetu ve Španělsku začne mezi třemi tyčemi od úvodní minuty Aleš Mandous. Vyloučené nejsou ani další změny v sestavě.

Trenére, očekáváte ještě náročnější duel než v Edenu?

Myslím, že ano. Způsob hry Španělé nemění, mají to propracované skvěle a drtí každého soupeře. Budou hrát v domácím prostředí, ukradli jsme jim doma body za remízu a očekáváme opět silného soupeře a skvělého protivníka.

Skutečně se nenajde ve hře Španělska něco, co by odlišovalo jejich výkony v domácích a venkovních zápasech? 

Stejně jako třeba Manchester City hrají pořád stejně, všichni to vědí a mají jejich hru nastudovanou, ale stejně všechny týmy City drtí. I hráči národního španělského týmu mají kvalitu tak obrovskou, že oni si se vším poradí. Jsou na míči, tahají vás z jedné strany na druhou a čekají na jakoukoliv skulinu a chybu. Jakmile míč ztratí, tak se ho snaží získat zpět. My musíme být aktivní, protože jakmile budeme hrát pouze destrukci a nebudeme chtít být aktivní, tak budeme pod obrovským tlakem.

Protočili se již dva brankáři, dostane tentokrát šanci Aleš Mandous?

Ano, jak jsem to prozradil minule, brankáři se prostřídají a tentokrát bude chytat Aleš Mandous.

Budou další změny v sestavě? I třeba kvůli únavě. Víte, jak vyřešíte levou stranu hřiště, které se proti Portugalsku nedařilo?

S hráči hodně komunikujeme. Pokud by hráči přišli, že se necítí připraveni k zápasu, tak bychom ihned zareagovali. Debata ještě probíhá a uvidíme po předzápasovém tréninku. Je pravda, že Portugalci hodně přes naši levou stranu útočili, udělali jsme tam laciné chyby a změna tam nenastane.

Červnový sraz je nezvykle dlouhý. Necítíte z týmu už určitou ponorku?

Nic jsem nepozoroval, ono to docela rychle uteklo. Věřím, že všichni budou připravení a natěšení na poslední zápas v rámci tohoto srazu. 

_ _ _ _ _

Utkání se hraje v neděli 12. června s výkopem ve 20:45 na La Rosaleda Stadium v Málaze. Přímý přenos vysílá ČT sport. Záznam celé tiskové konference před zápasem můžete sledovat na YouTube české reprezentace.