8. 6. 2021

Šilhavý po generálce: Nebylo to bez chyb, ale rozdíl byl patrný

Reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý byl po generálce na EURO s Albánií spokojený z reakce jeho hráčů po prohře v Itálií. Výkon podle něj nebyl bez chyb, ale v zápase bylo hodně pozitivních věcí.

Jak byste zhodnotil samotné utkání?

Jsem rád, že jsme to zvládli vítězně. Ale i s výkonem jsme spokojení, především v prvním poločase, kdy jsme si vypracovali šance. Dostali jsme sice gól do šatny, ale nakonec jsme vyhráli. Myslím, že nás to posune motivačně do dalších dnů přípravy i prvního zápasu se Skotskem.

Budete hráčů vyčítat neproměněné šance?

Samozřejmě to mohli hráči řešit lépe. Myslím, že náskok by nás zklidnil a mohli bychom druhý poločas odehrát jinak. Můžeme poděkovat i hráčům v obraně, kteří to neměli vůbec jednoduché. Soupeř měl skvělé útočníky a výborně nás prověřil. Hráli jsme jeden na jednoho s vysokým presinkem a zvládali to, takže zaslouží pochvalu.

Máte už před zápase se Skotskem jasno o sestavě po přípravě?

Teď je to hodně čerstvé. Něco jsme zkoušeli v Itálii, něco tady. Srovnává se určitý deficit u jednotlivých hráčů, což se potvrdilo i nyní. Přiznám se, že i sestava tentokrát doznala určitý posun k rozhodnutí o finální sestavě, ale pořád máme dost času se rozhodnout. Nikdo to nemá stoprocentně jisté, abychom jim to mohli říct. Máme tu 26 hráčů a všichni pracují dobře v tréninku.

Jak jste vnímal fanoušky na tribunách?

Bylo moc příjemné vidět a slyšet fanoušky zpátky na tribunách. Nebylo jich moc, ale jsme vděční za každého, kdo nám fandí a vytváří určitou atmosféru. Na Euru možná bude mít možnost být více fanoušků, tak to bude zase o něco lepší. Uvidíme a těšíme se na to.

Chválil jste stopery, ale nebylo okének v obraně až příliš? Třeba v porovnání se zápasy s Anglií nebo Belgií…

Hodnotíme zápas ihned po jeho skončení, detailní analýzu budeme dělat další den. Za chválou stoperů si ale stojím. Hráči soupeře hrají v kvalitních ligách a naši hráči to neměli jednoduché. Na defenzivě se navíc podílí celý tým, hráli jsme vysoký presink a o to to měli naši stopeři těžší, protože hráli jeden na jednoho. Ale podle mě to zvládli.

Jak se vám líbily výkony Lukáše Masopusta s Vladimírem Coufalem na pravé straně?

Nebudu chválit jen tyhle dva hráče. Ale těší nás jejich sehranost, která jim zůstala ze Slavie, i když už je každý v jiném týmu. Takhle bychom si představovali výkon křídelníka, který se zapojuje dopředu. Nejen, že vytvářel šance, ale také dal gól, který byl hodně důležitý. Je to dobré zjištění pro nás.

Na kolik jste klidnější a spokojenější po tomto utkání?

Ne, že by nyní bylo vše v pořádku, ale rozdíl oproti zápasu s Itálií byl patrný a je to pro mě velmi dobré zjištění. Věřím, že dalších pár dní a další tréninky nám pomůžou to vyladit ještě lépe, abychom byli připraveni na Skoty.

Záznam celé tiskové konference po zápase s Albánií můžete sledovat na YouTube kanálu české reprezentace