10. 10. 2021

Šilhavý před Běloruskem: Jednoznačným cílem je výhra

Trenér českých fotbalistů Jaroslav Šilhavý připustil, že v pondělním utkání kvalifikace mistrovství světa proti Bělorusku plánuje udělat změny oproti pátečnímu zápasu s Walesem. 

O sestavě ale zatím ještě úplně jasno nemá. Po remíze 2:2 s Walesem věří, že se tým vrátí k předchozím lepším výkonům. Českému kouči je jasné, že jedině výhra udrží jeho svěřence v boji o druhé místo ve skupině.

"Přibyly nám absence dalších hráčů, odjel Tonda Barák (kvůli žlutým kartám). Doplnili nás Pavel Bucha, David Pavelka a Filip Nguyen. Může se stát, že i vepředu nastoupíme trochu jinak. Ještě nejsme úplně rozhodnutí, ale změny určitě zítra nastanou," řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

Také Bělorusům schází řada hráčů a mají hodně pozměněnou nominaci, český kouč to ale příliš neřeší. "Soustředíme se hlavně na sebe a svůj výkon. Určitě vnímáme, že se nám zápas doma proti Walesu moc nepovedl. Teď bychom chtěli navázat na naše předchozí výkony. Řešit to, s jakou sestavou bude hrát soupeř, je někdy zavádějící. Viděli jsme samozřejmě jejich zápas v Estonsku, který prohráli, ale když se hraje do plných, je to pro každého složitější, je nevyjímaje. My se soustředíme na sebe a chceme vyhrát," prohlásil Šilhavý.

Jeho svěřenci si remízou s Walesem zkomplikovali boj o druhé místo ve skupině znamenající play off o šampionát. Třetí Ostrované mají stejně bodů a navíc utkání k dobru. V případě bodové rovnosti rozhoduje o pořadí skóre. Češi mají play off téměř jisté díky Lize národů, postup z druhého místa je ale výhodnější, neboť šestice nejlepších celků bude nasazená a bude hrát semifinále doma.

"Jsme si postavení v tabulce vědomi, abychom udrželi naději na druhé místo, musíme jednoznačně vyhrát. Skóre se samozřejmě počítá, ale cítíme respekt k soupeři. Nedávno tady hráli s Walesem, vedli 2:1 a až v poslední minutě dal Bale gól na 3:2. U nás ukázali, že mají velice rychlé hráče. Při každé naší ztrátě byli nebezpeční. S respektem k soupeři chceme jednoznačně vyhrát, pokud by se nám podařilo dát více branek, také bychom byli rádi," uvedl Šilhavý.

Zápas se kvůli zákazu letů do Běloruska po sankcích od Evropské unie odehraje na neutrální půdě v ruské Kazani, navíc bez diváků. "Nesmíme si to připouštět, i když to není úplně ideální pro fotbalisty, jak pro nás, tak i pro soupeře. Kulisa je hodně důležitá. Musíme na to hráče připravit, aby byli zkoncentrovaní, hlavou na to připravení. Aby se soustředili na svůj výkon a byť bez diváků šli za třemi body," poznamenal Šilhavý.

Věří, že mužstvo lépe než proti Walesu využije útočníka Patrika Schicka. "Víme, že Páťa má teď velkou formu. Bylo to vidět i v Praze. Byť se neprosadil, byl nebezpečný. Soupeř ho zdvojoval, ztrojoval, myslím, že to tady bude podobné. Ale mohou tam vylézt další hráči z toho, že bude větší koncentrace na Páťu. Další ofenzivní hráči se můžou prosadit, budou mít víc prostoru. Mohli jsme s Walesem Páťu ještě víc doplnit, zásobovat ho přihrávkami. Ještě ráno při rozcvičení si to řekneme a vrátíme se k tomu. Věřím, že spolupráce bude lepší," dodal Šilhavý.

Utkání v Kazani se hraje v pondělí 11. října s výkopem ve 20:45 středoevropského času, přímým přenosem jej vysílá stanice ČT sport.