23. 9. 2022

Šilhavý: Uspět proti Portugalsku? Musíme být aktivní a nebezpeční

Čeští fotbalisté v sobotu nastoupí k předposlednímu z šesti zápasů skupiny A2 Ligy národů. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého se ve vyprodaném Edenu pokusí zaskočit favorizované Portugalsko.

Český tým si už může s předstihem zajistit záchranu v elitní skupině A, kterou hraje ve třetím ročníku soutěže poprvé. Šilhavého svěřenci by k tomu vedle vítězství nad Portugalskem potřebovali také příznivý výsledek souběžně hraného duelu ve Španělsku, které by doma nesmělo prohrát se Švýcarskem.

Všechny jiné výsledky by znamenaly, že se rozhodne až v úterním posledním zápase skupiny ve Švýcarsku. Výběr helvétského kříže aktuálně ztrácí na český celek z posledního místa tabulky bod. Zatímco nejhorší tým elitní divizi A opustí, vítěz skupiny postoupí do Final Four. Portugalci, kteří v roce 2019 ovládli první ročník Ligy národů, mají na druhém místě tabulky bodové manko na vedoucí Španělsko.

Trenére, jak je na tom tým po zdravotní stránce?

Mužstvo je v pořádku. Pouze Jakub Jankto má zdravotní problém, takže ještě to budeme řešit v průběhu tréninku a v dalších hodinách před zápasem. Věřím, že hráči se na zápas těší a předvedou dobrý výkon.

 

V jakém rozpoložení se mužstvo nachází? Co jste vypozoroval třeba na trénincích?

Na tréninku to hráčům do brány padá a jsou v dobré náladě. Věřím, že to přenesou na hřiště. Vím, že některým týmům a našim klukům se nedaří. Někteří z nich na sraz určitě přijeli i s tím, že to z nich tady spadne a nakopnou se.

Očekáváte odlišné utkání oproti tomu v Lisabonu?

Všichni víme, že mají Portugalci skvělý tým se skvělými hráči. První poločas červnového zápasu byl špatný, ale v tom druhém jsme ukázali, že se i jejich obrana dá překonat. Jen jsme neproměnili šance. Nic to nemění na tom, že Portugalsko je skvělý tým. Pokud chceme uspět, tak ale musíme být aktivní a nebezpeční i směrem dopředu.

Jak je vyřešena pozice brankáře, budou se v těch zápasech střídat?

O tom, kdo bude chytat máme jasno, ale uvidíme, jak se brankáři budou cítit. Nechci ale sestavu celkově, ani jednotlivce, v tuto chvíli prozrazovat.

Jak moc je pro vás důležité, že se vrací Patrik Schick?

Patrik je samozřejmě rozdílový hráč. To dokazoval už v minulé sezóně, kdy se pral o krále střelců v Německu. Když ho sleduji na tréninku, tak vidím, že je natěšený a chce dávat góly. Chce se ukázat našim fanouškům.

V čem podle vás tkví kouzle stadionu Edenu, kde dokážete trápit všechny velké týmy?

Ne nadarmo se říká, že domácí stadion včetně fanoušků je dvanáctým hráčem. Hráči jsou pak motivovaní a vybičovaní podat co nejlepší výkon. Je jen dobře, že se nám to poslední dobou daří a byl bych jen rád, kdyby tomu to tak bylo i v sobotu.