7. 9. 2021

Šilhavý: Zápas s Ukrajinou nebereme na lehkou váhu

Po výhře nad Běloruskem a prohře v Belgii má česká reprezentace na programu poslední zářijový zápas. Přípravu s Ukrajinou v Plzni. Trenér Jaroslav Šilhavý na tiskové konferenci před zápase prozradil, že bude chytat Jindřich Staněk. Další detaily sestavy si ale nechal pro sebe.

Trenére, hned na úvod tiskové konference jste prozradil, že bude chytat Jindřich Staněk. Prozradíte i další jména? Případně složení obrany? Bude Staněk před sebou dirigovat spoluhráče z Plzně? 

Jsme rozhodnutí i o většině postech v naší sestavě, ale další jména neprozradím. Je to přípravné mezistátní utkání, které nebereme na lehkou váhu. Čeká nás velmi kvalitní soupeř a určitě jej nepodceňujeme. Budeme chtít ale zapojit co nejvíce hráčů z celé nominace.

Domlouvali jste se směrem ke složení sestavy i se zástupci klubů?

Komunikace s kluby proběhla. Budeme se snažit to zohlednit, ale pořád je to mezistátní zápas, který je nejvíc. Uvidíme, jak to bude vypadat.

Tipy na Ukrajinu: vstupenky jen na internetu, na stadion přijďte včas

Nepřejete si, aby tento sraz už skončil s ohledem na počet absencí?

Těch absencí bylo na jeden sraz až příliš, to je pravda. Ale věřím, že kluci, kteří nastoupí, chytí svou šanci a ukážou se v dobrém světle a řekli si o další nominaci.

Jak vypadá situace s Tomášem Kalasem?

Tomáš Kalas nám řekne po předzápasovém tréninku, jak se cítí. Zápas v Belgii odehrál se sebezapřením a nebylo mu nejlépe po zápase. Dohodneme se po tréninku.

Je to velké dilema postavit úplně jinou sestavu? Nebo to nakombinovat půl na půl…

Respekt ze soupeře je na místě, protože je to kvalitní tým. Budeme se snažit postavit co nejlepší možný tým, abychom byli dostatečně silní odehrát kvalitní utkání. Nebudu říkat, jestli nebo jak moc bude sestava zamíchaná. Věřím, že to zvládneme.

Jak vnímáte poslední výkony Alexe Krále? Mohl by mu pomoct přestup do West Hamu?

Přesun do Anglie mu hodně přeji. Věřím, že se prosadí, protože to má v hlavě srovnané a věřím, že nabere zkušenosti, které využije například i v národním týmu.

Pocházíte z Kotěšova, musel jste také shánět lístky pro známé? Jak vnímáte zápasy v Plzni?

Je to v podstatě moje dětství. Je to jen kousek od Plzně, kam jsem poté i přešel, i když stadion vypadal jinak. Už je to nějaký pátek, co jsem z Kotěšova a málo se tam dostanu. Lístky jsem nějaké sháněl, ale ne pro Kotěšováky.

Budou to tři roky od chvíle, kdy jste převzal českou reprezentaci. Tehdy jeden z prvních zápasů byl proti Ukrajině. Dokážete říct, jak moc se za tu dobu český tým změnil a jakou cestu ušel?

To je docela široká otázka. Vzpomínám si ale moc dobře na ten začátek. Byl to tehdy hodně těžký soupeř, ale myslím, že jsme už tehdy ukázali nějaké náznaky a začalo se to tam formovat. Pak jsme skupinu B Ligy národů zachránili. Následoval postup na EURO i vítězství v další Lize národů. Na samotném Euru jsme předváděli dobré výkony, takže to asi hovoří za vše takhle ve zkratce. Já osobně jsem se asi nezměnil, pořád jsem stejný, jen mi zešedivěly vlasy.