23. 4. 2019

Širší nominace U17 na soustředění a květnové mistrovství Evropy v Irsku

Trenér Václav Kotal zveřejnil širší nominaci na nadcházející mistrovství Evropy hráčů do 17 let. Závěrečný šampionát se hraje v květnu v Irsku, český tým zahájí šampionát utkáním s Belgií. Následovat budou zápasy s Irskem a Řeckem. Tým bude na soustředění v Hradci Králové, po něm bude kádr zúžen na 20 hráčů. 

V nominaci nechybí opory z kvalifikační fáze včetně kapitána Adama Hložka, jenž v elitní fázi kvalifikace vstřelil vítězný gól proti Izraeli a připsal si asistenci u vítězné branky proti Severnímu Irsku. „Situace kolem Adama Hložka je samozřejmě velké téma, ale nemůžeme to ovlivnit. Čekáme na rozhodnutí Sparty a uvidíme, jak to dopadne,“ uvedl trenér Kotal.

S Irskem se výběr trenéra Václava Kotala utkal loni v listopadu v přípravě, kdy díky dvěma gólům Davida Pecha a jednomu zásahu Filipa Šilharta zvítězil 3:2. Proti Belgii si česká sedmnáctka zahrála naposledy před čtyřmi lety a s Řeckem dokonce před deseti.

„Pro každého trenéra by to byla výzva. Na mistrovství Evropy se tolikrát nedostanete. Je to jednoznačně vyvrcholení kariéry u mládeže,“ řekl trenér Václav Kotal při úterním setkání v sídle FAČR.

NOMINACI NAJDETE ZDE

„Větší motivace než postoupit na mistrovství světa, asi nemůže být, to je jasné, ale musíme jít postupnými kroky. Nejprve zvládnout základní skupinu. Pokud postoupíme do čtvrtfinále, tak by nás čekal jeden z velice silných týmů z druhé skupiny, kde jsou Anglie, Nizozemsko a Francie, tak uvidíme, jak to dopadne,“ usmíval se Václav Kotal.

Turnaj zároveň slouží také jako „kvalifikace“ na světový šampionát hráčů do 17 let, který byl přesunut do Brazílie. Na mistrovství světa sedmnáctiletých postoupí pět evropských týmů.

"Je to úspěch nás všech a moc se na turnaj těšíme. Je to velká šance se předvést, věřím, že se s tím popasujeme dobře," řekl na úterním setkání záložník pražské Slavie Lukáš Hroník. 

Český tým se na Euro dostal po čtyřech letech a teprve podruhé za posledních devět. Jeho nejlepším výsledkem na turnaji je druhé místo z roku 2006. Na mistrovství světa sedmnáctka startovala pouze v roce 2011.

Výběr do 17 let pod vedením trenéra Kotala v základní fázi v Albánii v říjnu roku 2018 vyhrál všechny tři zápasy, když postupně zdolal 6:0 Albánii, 2:0 Ázerbájdžán a 1:0 Norsko. Po suverénním postupu následovala elitní fáze v Nizozemsku a reprezentační tým měl po dvou zápasech jistotu postupu na závěrečný turnaj.

Nejprve porazil Izrael 1:0, následně Severní Irsko 2:0. Po výsledcích v dalších kvalifikačních skupinách bylo jisté, že bez ohledu na výsledek posledního zápasu český tým bude startovat na závěrečném turnaji. Na závěr elitní fáze pak český tým podlehl domácímu Nizozemsku 2:5.

Reprezentace do 17 let se začne na vrchol sezony na mezinárodní scéně připravovat v neděli 28. dubna, kdy se výběr kouče Václava Kotala vypraví na tréninkový kemp do Hradce Králové.

Během něj absolvují hráči celkem šest tréninkových jednotek, po nichž se tým zredukuje na dvacetičlennou skupinu, která ve středu 1. května odpoledne odcestuje na evropský šampionát do Irska. „Hráči i my se na mistrovství Evropy těšíme a věříme, že budeme úspěšně reprezentovat Českou republiku,“ doufá kouč Václav Kotal.

„Věřím, že pokud podáme výkony, jako v kvalifikaci, tak se můžeme měřit s kýmkoliv. Belgie patří určitě k jedním z favoritů, Irsko jsme dokázali porazit v jejich prostředí v listopadu, ale atmosféra šampionátu bude určitě jiná. Řekové jsou v mých očích hratelný tým, ale rozhodne se až na hřišti,“ dodal trenér.