11. 10. 2022

Skvělé české ženy. V Brightonu uhrály remízu s mistryněmi Evropy

České fotbalistky se postaraly o ukončení vítězné série aktuálních mistryň Evropy, když v přípravném utkání v Brightonu remizovaly s Anglií 0:0. Navázaly tak na únorovou bitvu s jinou velmocí ženského fotbalu, když uhrály stejný výsledek s USA.

Zápas mezi ženskou anglickou a českou reprezentací byl pátým v historii. Úspěšnější bilanci mají na svém kontě anglické fotbalistky, které v předešlých čtyřech utkáních třikrát zvítězily a jedno utkání skončilo remízou. V posledním vzájemném utkání v listopadu roku 2019 vyhrály Angličanky 3:2.

České mužstvo bylo celkově patnáctým týmem, který nastoupil proti Anglii vedené trenérskou Sarinou Wiegman. A anglický tým proti ostatním čtrnácti soupeřům jen jednou nedokázal zvítězit, když prohrál s Kanadou. Celkově anglický výběr po současnou trenérkou nepoznal, jaké to je prohrát, když ve 23 zápasech dokázal dát 120 branek a inkasoval pouze šestkrát.

Hned na úvod zápasu se dostaly české fotbalistky k rohovému kopu, ale domácí hráčky se dokázaly ubránit. Na druhé straně zase zachránila české fotbalistky tyčka, která zastavila střelu.

V jednadvacáté minutě se Angličanky dostaly do zajímavé situace díky útoku po pravé straně, ale Toone nedosáhla na míč ani ve skluzu, když česká brankářka Olivie Lukášová včas vyběhla a míč chytila. O chvilku později se české hráčky dostávaly do nadějného brejku, ale Andrea Stašková se nakonec po pěkné komici za obranu nedostala ke střele a česká akce skončila bez zakončení.

České hráčky i po změně stran držely nerozhodný bezbrankový stav. Ten se mohl změnit po hodině hry, kdy v největší šanci dosavadního průběhu zápasu poskakoval míč po brankové čáře a odrazil se také od tyče, ale české fotbalistky míč nakonec dokázaly odvrátit a nenechaly Frank Kirby zakončit do prázdné branky, když kapitánka Petra Bertholdová na poslední chvíli zablokovala míč.

Po sedmdesáti minutách hry se nepříjemně zranila Gabriela Šlajsová, která v souboji špatně došlápla a musel opustit hřiště na nosítkách. Do hry posléze přišla trojice Dlasková, Mrázová a Lucie Martínková, které nahradily právě Šlajsovou, Krejčiříkovou a Staškovou.

Devět minut před koncem se po přihrávce středem a kličce kolem Bertholdové dostala do zakončení Mead, ale Olivie Lukášová opět včas vyběhla a střelu vyrazila. A česká brankářka se vyznamenala i v 86. minutě, kdy dokázala vyrazit střelu v podání Fran Kirby, když míč mířil pod břevno.

V nastaveném čase se ještě snažila dostat do šance Kateřina Svitková, které ale chyběl malý kousek po centru z levé strany, aby zakončovalo hlavou. Ve zbylém nastaveném čase se české fotbalistky ubránily a uhrály s anglickou reprezentací remízu 0:0.

"Dokázaly jsme, že můžeme hrát i s takovým mužstvem. Odmakaly jsme celý zápas. Angličanky měly samozřejmě šance, ale ty jsme si vypracovaly i my, jen jsme je nedokázaly dotáhnout do konce," uvedla krátce po zápase záložnice Kateřina Svitková v přenosu ČT sport.