12. 3. 2021

Skvěle, kluci! 1 vs 1 v obranné fázi

V seriálu Skvěle, kluci! se nyní podíváme na situaci jeden na jednoho, tentokrát ovšem z pohledu obranné fáze. Situaci v defenzivě výborně vyřeší obránce Václav Dudl a komentuje ji trenér národního týmu Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip 1 vs 1 v obranné fázi

V ukázce se podíváme na utkání české reprezentace do 20 let ve Švýcarsku v rámci Elitní ligy U20. Tým Jiřího Žiláka tam na podzim 2019 remizoval 1:1.

 

Herní situace je z 28. minuty za bezbrankového stavu. Český celek zahrává standartní situaci, švýcarský brankář po zisku míče dlouhým výhozem posílá své spoluhráče do rychlého protiútoku a vzniká nebezpečná situace pro český tým.

„Celý tým zaslouží pochvalu za návrat po standardce, kdy se ze situace 2 na 2 dostáváme do přečíslení 5 na 3 u našeho pokutového území,“ popisuje trenér Žilák.

Švýcarského útočníka nakonec uhlídá obránce Sparty Václav Dudl, který nejen že zastaví rychlý protiútok, ale donutí soupeře faulovat.

„V individuální obranné činnosti Vency Dudla bych především zvýraznil detaily jako jsou: zbrzďování hráče, čímž dává prostor spoluhráčům na návrat, a vytlačování protihráče do lajny, tedy mimo střelecký úhel. Venca velice dobře navázal na pohyb útočníka v bočním postavení, má snížené těžiště, aby mohl reagovat na změny směru a také neustále zkracuje vzdálenost k protihráči,“ popisuje reprezentační trenér Žilák

Celou akci končí rozhodčí svým hvizdem, když zapíská domácímu forvardovi faul. „Jakmile si švýcarský útočník dá delší dotek, Venca si před něj perfektně nacpe tělo. Udělá to naplno, je si jistý že je před ním, tak se tam narve a dojde si pro faul. Venca v souboji jeden na jednoho využil rychlost, chytrost a důraz. Celou situaci zvládl výborně takticky a souboj 1:1 také technicky,“ uzavírá Žilák.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!