15. 1. 2021

Skvěle, kluci! 1 vs. 1

Seriál FAČR Skvěle, kluci! vám tentokrát představí herní princip 1 vs. 1. Podíváme se na krásnou individuální akci Jana Fortelného v utkání reprezentace do 20 let proti Anglii, situaci komentuje trenér týmu Jiří Žilák.

Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují.

Herní princip 1 vs. 1

Trenér reprezentace do 20 let Jiří Žilák vybral akci ze zápasu Elitní ligy reprezentací kategorie U20 mezi Anglií a Českem, kdy jeho tým zvítězil na půdě soupeře vysoko 3:0.

Na situaci, které se ve videoanalýze věnujeme, ukazuje záložník českého celku Jan Fortelný herní odvahu, přehled a efektivitu ve hře jeden na jednoho.


„Po zisku odraženého míče se Honza Fortelný dostává do situace jeden na jednoho respektive jeden na dva. Výborným přehledem ve hře, kdy neustále kontroluje situaci, herní prostor, klamnými pohyby přechází přes dva bránící hráče Anglie až ke střele ze střední vzdálenosti,“ popisuje Žilák.

Kmenová hráč Sparty Fortelný nastoupil při vítězství nad Anglií jako kapitán českého týmu v základní sestavě.  „To, jak Honza herní situaci vyřešil, jen potvrzuje, že není důležité, kolik hráč udělá zasekávaček a přešlapovaček, ale že je při obcházení důležitá především efektivita, kterou Honza v tento moment určitě prokázal,“ uzavírá Žilák.

Takže: SKVĚLE, KLUCI!